Tuz Neden Tansiyonu Yükseltir

tansiyon ve tuz

Neden Tansiyonu Yükseltir: Sodyum ve klorürün bir araya gelmesi ile tuz oluşur.  Tuz, vücudumuzda kan basıncının artmasına yani yükselmesine neden olur. Bu nedenle tuzun azaltılması tansiyonun da kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Hepimiz, daha yemeğin tuzlu olup olmadığını bilmeden hemen tuzlarız. Bu yenmek yeme alışkanlığı karşılığında hastalığını meydana getirmektedir. Tuz tüketiminin erken yaşlarda kontrol altına alınması çok önemlidir. İşte, tuzun tansiyonu neden yükselttiği ve tuz tüketimini azaltmak için sebepler.

Vücudumuzun neredeyse %60’ı sudur. Su tüm hücreler tarafından hücre içinde ve dışında kullanılır. Böbreğimiz, sodyum ve potasyum elementlerini, su dengemiz için yani, elektrolit dengemiz için kullanır. Su, hücre zarında sodyumun olduğu bölgeye doğru ilerler. Böbreklerde filtreleme sisteminde, atıklar ve fazla su kandan süzülür, idrarla dışarı atılırken gerekli olan sodyum, kan dolaşımı ile geri döner. Vücudumuzda fazla olan sodyum, hücrede ve kan dolaşımında suyun artmasıdır. Artan su kan basıncının artmasına neden olur.

Sodyum ve tansiyon ilişkisi

Sodyumu hepimiz tuz ile alırız. Sodyum ve su terleme ile vücuttan atılır. Fakat, bazı insanlar sodyumu vücutlarında tutar. Böylece hızla kan basıncı yükselmeye başlar. Tuzun fazlası, vücutta suyun fazla olmasına neden olur. Bu durumda kan damarlarının duvarlarında olan basınç artar. Yükselen kan basıncı ile kan damarı duvarları kalınlaşır ve daralır. Kalp kanı buralardan geçirmek için daha fazla kan pompalamaya başlar. Kalp kasları artan yük ile genişler ve kasılma şiddeti sürekli olarak artar. Artan basınç, kan damarlarında ve böbreklerde hasar yaratır. Bu olaya yüksek kan basıncı ya da hipertansiyon denilir.

Ne kadar tuz alınmalıdır

Tuz bu kadar zarar vermektedir. İşte bu nedenle uzmanlar, günde 5 gr. kadar tuz alınmalıdır diyor. Yüksek tansiyon hastalığı varsa, tüm gıdalarda olan tuz miktarı kontrol edilmelidir. Her şeyden önce, market alışverişlerinde etiketler okunmalıdır. Genelde hazır ve işlenmiş gıdaların hepsi tuz açısından çok zengindir.

Yüksek tansiyon kaynaklı olarak, pek çok hasta kalp hastalığı gibi pek çok tehlikeli hastalığa açık durumdadır. İşte, bu nedenle kontrollü bir yaşam tarzı ve egzersiz yapılmalıdır. Üstelik diyet kontrollü olunmalıdır. Tansiyon hastaları düzenli ilaç kullanmalı, doktor kontrolünü atlamamalıdır. Tansiyon düzenli ölçülerek ona göre davranılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply