Tüp bebek ile normal gebelik arasındaki fark nedir?

tüp bebek ile normal doğum arasındaki farklar

Tüp bebek ile arasındaki fark nedir?

Normal bir gebelik çiftlerin üreme sistemlerinin sağlıklı olması halinde, rutin bir cinsel ilişki sonrasında kendiliğinden gelişmektedir. Bazı durumlarda gebelik kendiliğinden oluşmadığında gerekli görüldüğünde tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Peki, tüp bebek ile normal gebelik arasında ne gibi farklar vardır?

Normal gebeliğin oluşması için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar; Anne adayının yumurta rezervinin yeterli olması, tüplerinin açık olması, rahminin sağlıklı olması ve düzenli bir adet döngüsünün olmasıdır. Baba adayının da yeterli miktarda sperm hücreleri üretiyor olması, bunların hareketlilik kabiliyetinin bulunması gerekmektedir. Anne ve baba adaylarında bu koşullar sağlanmışsa korunmasız cinsel birliktelik sonucu altı ay içinde normal gebelik oluşabilmektedir.

Çiftlerin tüm uğraşılarına rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması halinde tıbbi kontrole girmeleri gerekmektedir. Bütün etkenler değerlendirildikten sonra gerekli görülürse tüp bebek tedavisi ile gebeliğin oluşması sağlanabilir. Anne adaylarında tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanırsa, bu durumun normal gebelikten bir farkı olmayacaktır. Tüp bebek ile normal gebelik arasındaki tek fark, normal gebelikte yumurta herhangi bir müdahale olmadan kendiliğinden döllenmekte, tüp bebekte ise yumurta ve sperm laboratuar ortamında bir araya getirilmekte ve embriyo oluşması sağlanmaktadır. Her iki şekilde de gebelik oluşmakta, bu andan itibaren doğuma kadar geçen sürede de herhangi bir farklılık olmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin normal doğan bebeklerden farkı var mı?

Normal gebelik sonucu dünyaya gelen bir bebek ile tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelmiş bir bebek arasında genetik, fiziksel ve biyolojik olarak hiçbir farklılık yoktur. Bu gebeliklerin oluşmasında tek fark yumurtlamanın sağlanması için verilen ilaçlardır. Bu ilaçlar da embriyo rahme yerleştirilmeden evvel verilmekte ve yumurtanın kendi özelliklerini bozmadan olgunlaştırırlar. Embriyonun rahme tutunmasıyla birlikte bebeklerin gelişimi aynen normal gebeliklerdeki gibidir. Kısaca, tüp bebek ile normal bir bebek arasında kesinlikle bir farklılık bulunmamaktadır.

Her iki yolla dünyaya gelen bebeklerle ilgili yine de farklılıkların olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalarda iki temel nokta üzerinde durulmuştur. Birincisi bebeklerde genetik yapı farklılıklarının olup olmadığı, ikincisi de fiziksel farklılıkların olup olmadığıdır. Araştırmalarda minör anomali olarak adlandırılan ufak fiziksel farklılıklara rastlansa da genel bir farklılık görülmemiştir. Bu küçük farklılıklar erkek bebeklerin cinsel organlarında eğrilik veya çok az kalp anomalileri ile alakalı risklerdir. Genetik bakımından ise hiçbir farklılık görülmemiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply