Aşılama tedavisi nedir (İntrauterin İnseminasyon) (IUI)

aşılama nedir

Aşılama tedavisi nedir (İntrauterin İnseminasyon) (IUI) kimler yaptırabilir işte detaylar

Aşılama, kadında yumurtanın geliştirilip, çatlatıldıktan sonra erkek spermlerinin özel ince bir boru yardımı ile rahim içine verilmesine verilen isimdir. Spermler, erkekten alındıktan sonra özel işlemlerden geçirilir ve aralarında hızı iyi olanlar seçilir. Yumurta bu arada çatlamış ve döllenmeye hazır durumdadır. Aşılama tedavisi, nedeni bilinmeyen kısırlık, yumurtlama zorluğu, sperm sayısında düşüklük olan çiftlerde çok başarılı sonuçlar vermektedir. işte, aşılama tedavisi hakkında herşey;

Anne adayı yumurtlama sıkıntısı yaşamıyor ve sorun baba adayından kaynaklıysa hastaya aşılama adet döneminde direk olarak uygulanır. Bu noktada aranana tek şey, kadının tüplerinin tıkalı olmamasıdır. Spermler arasından hızlı olanlar seçilir ve özel bir yıkama işlemi sonrası yaklaşık 1 saat içinde rahim içine bir ince tüp ile verilir. Hasta, uygulama sonrası yaklaşık 15-20 dakika kadar yatarak beklemelidir.

Anne adayında yumurtlama sıkıntısı varsa, hastaya yumurta geliştirici klomifen sitrat grubu ilaçlar verilir. Genelde, adetin 2. Veya 3. Gününden itibaren ilaçlara başlanır ve yaklaşık 5. Günden itibaren yumurtalar ultrason ve kan tahlilleri ile kontrol edilmeye başlanır. Yumurta yaklaşık 18-20mm. büyüklüğe geldiğinde, hastaya çatlatma iğnesi vurulur. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra aşılama uygulaması hastaya yapılır. Uygulamada başarı yaklaşık %10-15 kadardır. Aşılama tedavisi 6 kez uygulanabilir. Fakat, hastalara 3 uygulama sonrası tüp bebek önerilir.

Aşılama tedavisinde hasta hiçbir şekilde ağrı ve acı çekmemektedir. Hasta yatar pozisyondadır. Rahim içine yerleştirilen ince bir borudan, erkek spermleri hastaya enjekte edilir. Hiçbir sorun ve acı yaşanmamaktadır.

Hangi hastalara aşılama önerilir?

Açıklanamayan kısırlık, servikal faktör, erkek subfertilitesi, hafif endometriozis, vajinismus, erkekte hipospadias, impotans, ejekulasyon problemleri olduğunda rahatlıkla kullanılır.

Aşılama öncesi dikkat edilecekler

Aşılama öncesi, erkeklere 48 saat süresince alkol, uyuşturucu ve ilaç alınmamalıdır. Bunun nedeni bu maddelerin sperm kalitesini bozması ve enfeksiyona neden olabilmesidir. Kadınlarda, vajinal bölgede krem ve losyon kullanılmamalıdır. Bu tarz ürünler, vajina içinden rahime ulaşabilir ve mikrop üreyebilir.

Leave a Reply