Trans yağ nedir Trans yağın zararları


trans yağ

Trans yağ nedir Trans yağın zararları

Trans yağ, bitkisel yağlara hidrojen eklenmesi ile oluşturulan yağlardır. Bu işlemin amacı, yağın raf ömrünün uzatılması içindir. Fakat, yapılan araştırmalarda, bu yağların kötü kolesterolü arttırarak, kalp, akciğer ve beyinde hasar yarattığını ortaya koymaktadır. İşte, trans yağ içeren yiyecekler;


Trans yağ içeren besinler

Trans yağlar diğer yağlara göre çok zor sindirilir. Çünkü, vücut trans yağları doymuş yağ kabul etmektedir. Krakerler, cips, patates kızartması, kurabiyeler, kekler, bisküvi, çikolata, poğaçalarda trans yağ vardır. Fakat, trans yağlar bu gıdalarda kesin vardır denilemez. Bu üreticiden üreticiye değişmektedir.

Marketlerde alınan gıdaların etiketlerinde içindekiler bölümünde trans yağ yazısı okunmalıdır. Genelde gıdalarda hidrojene nebati yağ, hidrojene bitkisel yağ tabiri kullanılır. Bu tabirler aslında trans yağ demektir.


Trans yağın zararları

Damarlarda yağ birimi olması felç ve kalp krizlerine neden olabilir. Trans yağlar, kolesterolü yükseltebilir. Kötü kolesterolü yükseltirken damar tıkanıklığını arttırır. Damar tıkanıklığı, kalp ve felç gibi hastalıkların yanı sıra, Alzheimer, diyabet, obezite, karaciğer hastalıkları, kadınlarda kısırlık, depresyon ve kansere neden olabilir.

Zararları ve bu kadar çok yan etkisine rağmen hala trans yağlar kullanılmaktadır. Bunun başlıca nedeni maliyetin çok düşük olmasıdır. Lezzet vermesi, uzun süre yiyeceği taze tutması ve ucuz olması kaynaklı lokanta, pastane, otellerde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kızartmalar trans yağ en sık kullanım alanıdır. Bu yağlar defalarca ısıtıp tekrar tekrar kullanılabilir. Besinler içine katılaşarak hapsolur.

Tüm gıdalarda yağ vardır. Vücut için gerekli olan yağlar, zeytinyağı, soya, mısır özü, kanola, ayçiçeği yağı olarak sayılabilir. Sığır eti, süt ve peynirlerde trans yağ vardır fakat bunlar doğal kabul edilir ve üstelik vücut için yararlıdır. Vücudunuza trans yağ almak istemiyorsanız, hazır yiyeceklerden, fast food ürünlerinden , krakerler, bisküviler, çikolata ve gofretlerden uzak durmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor