Tok Tutan 10 Besin – Diyette yardımcı besinler

Tok Tutan 10 Besin - Diyette yardımcı besinler 1

Zayıflamak isteyenler için diyet yapanlara tok tutan besinler olarak bilinen sihirli gıdalardan bir liste oluşturduk, işte detaylar. Diyet yaparken sıklıkla karşılaşılan sorun acıkmaktır. Sürekli acıkıyorsanız diyetinizde sıkıntı var demektir. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler, diyet yaparken veya normal hayatta glisemik endeksi düşük gıdalarla beslenmenin gerekli olduğunu belirtmektedirler. Glisemik endeksi düşük gıdalar, kan şekerini yükseltmeyen gıdalardır. Bu sayede uzun süre tok kalınır ve az yiyerek kilo verilir. İşte, diyette yardımcı besinler ve tok tutan yiyecekler;

Glisemik endeksi düşük gıdalar nelerdir?

Sebze, meyve, baklagiller, tahıllar, esmer ekmek, esmer pirinç ve kepekli makarna gibi yiyeceklerin glisemik endeksi düşüktür. Kilo vermeye yardımcı olan besinler; mercimek, fasulye, yulaf, tüm sebze ve meyvelerdir. Bu yiyeceklerde olan lifler şeker molekülleri ile birleşir ve emilimi yavaşlatır. Bu sayede kan şekeriniz yükselmez ve tok kalırsınız.

Hangi meyveler ne kadar yenilmelidir?

Sağlıklı olarak günde 3-5 porsiyon meyve yenilmelidir. Kilo verme programlarında özellikle elma verilir ve her gün 1 adet elma mutlaka tüketilmelidir.

Uzun süre tok tutan yiyecekler:

Soya fasulyesi:

İçeriğinde olan kaliteli protein sayesinde uzun süre tok tutar. Şeker hastalarında ve kilo vermek isteyenlerde özellikle önerilen bir gıdadır. B6 vitamini açısından zengindir. Menopozda belirtileri hafifletir.

Çavdar ekmeği:

Çavdar ekmeği tok tutan bir ekmektir. İçeriğinde krom vardır. Bu metal sizin tok kalmanızı sağlar. Kabızlarda, şeker hastalarında ve kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine önerilir.

Süzme yoğurt:

Uzun süre tok tutmaktadır. Süzme yoğurt içerisine 1 adet salatalık veya elma ekleyerek yediğinizde çok daha etkilidir. Hatta süzme yoğurdun suyu çok daha değerlidir kesinlikle tüketilmelidir.

Böğürtlen ve brokoli:

Antioksidandırlar. Kuvvetli C vitamini deposudur. Kilo vermek isteyenlere yoğurt ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Kepekli makarna ve esmer pirinç:

Makarna ve esmer pirinç yenildiğinde mide ve bağırsaklarda %30 daha genişler. Bu sayede uzun süre tok kalırsınız. Sindirimi uzun sürer.

Badem:

Obeziteye iyi geldiği kabul edilmiştir. Tuzsuz yenilen 1 avuç badem, tok tutar ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Tavuk:

İçeriğinde krom olan tavuk eti, kilo vermeye yardımcıdır ve uzun süre sizi tok tutar. Yağsız pişirilmiş tavuk eti kilo vermeye yardımcıdır.

Yumurta:

İçindeki yararlı protein nedeni ile uzun süre tok tutar.

Sebze çorbası:

Düşük kalori ve hacminin fazlalığı nedeni ile kilo vermede yardımcıdır.

Ihlamur:

Yemekten önce içilen ıhlamur hazmı kolaylaştırır, mideyi rahatlatır ve az yemenizi sağlar.

Leave a Reply