Kekik nedir, faydaları nelerdir?

kekik ve faydaları

bitkisi nedir neye iyi gelir, kekiğin faydaları nelerdir kekiğin iyi geldiği hastalıklar işte detaylı araştırma. Kekik, sağlık yönünden ciddi önemi olan şifalı bir bitkidir. Ballıbabagiller familyasından olan kekik, çok eski dönemlerden bu yana önemini yitirmemiş bir bitkidir. Çorak toprakları sevdiğinden güneşli bölgelerde yetişmekte ve bitkisel tedavilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

İçeriğindeki kendine özgü kokusunu veren thymol ve kavrakrol adlı kimyasal maddelerle birlikte simol, borneol ve linalol, tanen, tripenoit, flavonit ve acı esanslar ile uçucu yağ bulunmaktadır. Ülkemiz dünya kekik üretiminin ve ticaretinin yaklaşık %70’ini elinde bulundurmaktadır. Kekiğin birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; Origanum, thymus, satureja ve coridothymus olarak sıralanmaktadır. Ülkemizde üretilen kekiğin %90’ı origanum türündedir.

Çok eski dönemlerde Hipokrates (Hipokrat) kekiği astım, zehirlenme, nefes darlığı, düşük yapan ya da ölü doğum yapan kadınların tedavisinde kullanmıştır. Sümerler ve Hititlerce de tedavi amaçlı kullanılmış olan kekiğin faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Kekik, baharat olarak kullanılabildiği gibi yağı çıkarılarak da kullanılmaktadır.

Kekiğin faydaları nelerdir?

1- Kekik, solunum yolları hastalıklarında özellikle bronşit ve öksürüğün tedavisinde faydalıdır.

2- Kekik yağı ile kekik suyunun cilde uygulanması durumunda mantara karşı etkilidir.

3- Kekik suyu kullanarak ağzın çalkalanması sayesinde bakteriler azaltılmakta, diş ve dişeti rahatsızlıkları önlenebilmektedir.

4- Antioksidan yönünden zengin olduğu için vücuttan toksinlerin hızlıca atılmasını sağlamaktadır.

5- İçeriğindeki thymol isimli bileşiğin anti aging özelliği olması nedeniyle, hücre yenilenmesini sağlamakta, organ fonksiyonlarını geliştirmekte ve yaşlılık etkilerini azaltmaktadır.

6- Lif yönünden zengin olan kekik, sindirim kaynaklı sorunları, özellikle hemoroid hastalarında kabızlığı önlemede etkilidir.

7- Kasılma ve regl dönemi ağrılarına karşı etki sağlar.

8- Egzama ve böcek ısırması gibi nedenlerle oluşan kaşıntıları hafifletir.

9- Kekik suyu antiseptik özelliği nedeniyle sivilce ve aknelere karşı fayda sağlar.

10- Salgı bezlerini düzenli çalıştırır, idrar söktürücüdür ve bağırsak solucanlarının düşürülmesini sağlar.

11- Çocuklarda ortaya çıkan kansızlığı gidermede yardımcıdır.

12- Cinsel isteğin artmasını sağlar.

Ağız kokusunu giderdiği gibi, kandaki şeker miktarını düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur.

Kekik, kekik suyu ve kekik yağı normal dozlarda kullanılması durumunda hiçbir yan etki de göstermez. Fazla kullanımdan dolayı rahim kaslarında kasılmayı tetiklemekte, gebelerin düşük yapmalarına neden olabilmektedir. Guatr hastası olan kişilerin de tiroid bezlerini çok çalıştırdığı için kullanmamaları önerilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply