Testis ağrısı olası nedenleri ve tedavisi

Testis ağrısı nedenleri ve tedavisi: Erkeklerde çift olan testisler spermlerin yapıldığı organlardır. Kastan yapılmış bir torbadır. Yumurta şeklinde olan bu iki organ, en ufak darbede bile etkilenebilir. Testislerde oluşabilen ağrılar çok fazla nedenden kaynaklanabilir. Testislerde oluşan ağrılarda kesinlikle doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum kısırlığa kadar varabilir. İşte, testis ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Testis ağrısı neden olur?

  • Testis iltihabı:

Testislerde spermin olgunlaştığı bir bölüm vardır. Bu bölümde oluşan iltihaplara testis iltihabı denilmektedir. Bu iltihap tedavi edilmediğinde tüm testise yayılabilir. Testis iltihabında;

Erbezi torbasında kızarıklık, büyüme, şişme, ağrı, ağırlık ve baskı hissi, menide kan, prostatta büyüme ve kasıklarda şişme oluşabilir. Tüm iltihaplarda olduğu gibi ateşlenme, bulantı, kusma ve şiddetli ağrılar testis iltihabında görülebilmektedir.

  • Hidrosel:

Testislerin çevresini saran derinin ve ince yaprakların arasında sıvı birikmesi ile oluşur. Erbezi torbası bazen tek bazen de ikisi birden şişmeye başlar. Bebekler anne rahmindeyken testisler ve karın boşluğu arasında bağlantı kapanır. Bu bağlantının kapanmadığı çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Testislerde şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

  • Testis toplardamar ağının genişlemesi:

Bu durum varikosel olarak bilinmektedir. Testislerde ağrıya neden olmaktadır. Gençlerde daha sık görülür ve yaşlılarda olduğunda tümörden şüphelenilir.

  • Testis torsiyonu:

Testislerin saat yönünün tersine dönmesidir. Sağ testis saat yönüne, sol testis ters yöne dönünce hastalık başlar. Testisler şişer ve çok şiddetli ağrı oluşur. Baş dönmesi, bulantı ve menide kan görülür.

  • Diğer nedenler:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostat, böbrek taşı düşürmek, boşalma ile sonuçlanmayan cinsellik testislerde ağrılara neden olmaktadır.

Testis ağrısı nasıl tedavi edilir?

Testis ağrısı öncelikle nedeninin ne olduğu bulunmadan tedavi edilemez. Eğer testislerde ağrı iltihap kaynaklı oluşursa, antibiyotik ve ateş düşürücü verilerek hasta istirahate alınır.

Varikosel kaynaklı oluşan ağrılarda, cerrahi olarak toplardamarlar bağlanır. Testis torsiyonunda, acil hastane müdahalesi yapılmalıdır. Hafif bir cerrahi operasyonla testisler normal hale getirilir.  Ağrı dursa bile tedavi devam etmelidir.

Testisleri destekleyecek çamaşır kullanmak, dinlenme sırasında testisleri destekleyen havlu kullanmak, sıcak duş almak, şiş olan torbalara buz kompresi yapmak ağrıyı almaya yardımcıdır. Uzun süren cinsel uyarımlar da boşalma olmazsa şiddetli ağrı oluşturabilir. Bu durumda mastürbasyon yapılabilir.

Testis ağrısı için hangi doktora gidilir?

Testis ağrısı ve diğer şikayetleriniz için üroloji bölümüne görünmelisiniz.

Kaynak: multiyasam.com/testis-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. Sağ Testis Şişmesi 12 Temmuz 2018

Leave a Reply