Kas yapan yiyecekler


kasların gelişmesi

Kas yapan yiyecekler hangileridir, Kaslarin gelismesine yardimci olan yiyecekler, hangi besinler kas yapar. Kaslarımızın gelişimi için, protein, karbonhidrat ve yağların dengeli bir biçimde alınması gerekmektedir. Uygun bir beslenme programı ve egzersiz bir araya geldiğinde kaslarda gelişim başlar. Pek çok insan kas geliştiren besin takviyeleri kullanmaktadır. Oysa, kaslarımız için doğal yiyecekleri tüketmek çok daha faydalıdır. İşte, kas yapan yiyecekler;

Kas geliştiren yiyecekler


Yumurta

Düzenli olarak yumurta tüketmenin, kas gelişiminde etkisi yüksektir. 1 yumurtada, 7gr. kadar protein vardır. Ayrıca içinde bulunan A, E, D vitamini kaynaklı olarak egzersizler öncesi gereken enerji alınır. Vücut geliştirme sporu yapanlar bu nedenle en fazla haşlanmış yumurta yiyen kişilerdir.


Balık

Somon, ton balığı, soğuk deniz balıkları sağlıklı omega 3 yağ asidi kaynaklarıdır. Ayrıca bol protein içermektedirler. Proteini kırmızı et yerine balıktan almak hem kas gelişimi açısından hem de sağlık açısından çok faydalıdır.

Tavuk

Protein ve sağlıklı yağ alımı için tavuk kullanılabilir. Tavuk, haşlanmış olarak salatalarda rahatlıkla yenilebilir.

Soya

Kas yapan yiyecekler arasında, protein açısından en değerli olan yiyecektir. Vitamin ve mineraller açısından da zengin olan soya, ete alternatif sağlıklı protein içerir.

Süzme peynir

Az kalori içeren ve yağsız süzme peynir kas gelişimi için gereklidir.

Kırmızı et

Yağsız olan kırmızı et çok başarılı protein kaynaklarıdır. Özellikle sığır eti B12, çinko ve demir açısından zengindir.

Badem, bakliyatlar, fasulye, ananas, ay çekirdeği, zeytinyağı, brokoli, ıspanak, yulaf, domates, portakal, elma, havuç, su, yeşil çay, pancar, zerdeçal, süt, kivi, tahin, salatalık, sirke, avokado, böğürtlen ve kefir kaslar için yararlı gıdalardır.

Kasların gelişimi için düzenli beslenme ve egzersiz şarttır. Fakat, alınan enerjinin yakılandan biraz daha fazla olması istenilir. Aldığınız kalorinin yaktığınızdan yaklaşık 250-500 kalori arası fazla olması kasların gelişimi için gerekeli olan enerjiyi sağlamaktadır. Kas gelişimi için, yeterli karbonhidrat ve yağ da alınmalıdır. Egzersiz yapmadan 15-20 dakika kadar önce ve egzersizden 1 saat kadar sonra yağsız protein almak kas gelişimini arttırmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor