Libido Nedir, Neden düşer Neden Yükselir?

Libido, kişinin cinsel enerjisidir. Libido eksikliği, kişinin cinsel açıdan isteksiz olduğu anlamına gelmektedir. Özellikle kadınlarda bu durum çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu depresyon, stres ve testosteron hormonunun az salgı yapması kaynaklı olabilir. Fakat yapılan araştırmalar, libido düşmesinin yüzlerce nedeni olabileceğini göstermektedir. 

Libido düşüklüğü nedenleri nelerdir?

Testosteron düşüklüğü;

Testosteron hormonu erkeklik hormonudur. Sesin kalınlaşmasından, kıllanmaya ve seks isteğine kadar etkilidir. Testislerde üretimi yapılan bu hormonun üretiminin azalması, libidoyu direk olarak düşürür.

Depresyon;

Depresyon ve stres altında olmak, hormonların dengesini bozar ve dopamin, serotonin, testosteron üretimi azalır. Bu durumda libido düşer ve seks isteği azalır.

İlaçların yan etkisi;

Bazı ilaçlar, yan etki olarak libidoyu düşürür. Yüksek tansiyon, depresyon ilaçları ve antidepresanlar  erken boşalmaya yol açar, ereksiyonu engeller. Kadınlarda, vajinal kurulukla birlikte libido düşüşüne neden olur. Bu durumda, doktora danışıp farklı ilaçlarla ilaçlarınızı değiştirin.

Huzursuz bacak sendromu;

Huzursuz bacak sendromu olan erkeklerin, iktidarsız olma olasılıkları yüksektir.

Libido düşüklüğünün diğer nedenleri

Yaşın ilerlemesi, kadınların menopoz dönemine girmesi, erkeklerde andropoz, uyku apnesi ve uyku bozuklukları, kanser, şeker, kalp hastalığı, nörolojik hastalıklar, alkol almak, genital bölge ameliyatı olmak, uyuşturucu kullanmak, hormon bozukluğu, doğum sonrası, az yemek yemek, yoğun stres, hamilelik ve D vitamini eksikliği başlıca libido düşüklüğü nedenleridir.

Libido yüksekliği neden olur?

Libido yüksekliği, kişinin cinsel isteğinin çok fazla olmasıdır.

Aile içinde genlerle olması, genç olmak, hamilelik, kullanılan ilaçların yan etkisi, manik depresif bozukluk, pankreas tümörü, psikolojik hastalıklar, hiperadrenalizm başlıca libido yüksekliği nedenleridir.

Libido yükselten kürler

Keçiboynuzu kürü:

Yarım litre su kaynamaya alınır. İçine 6-7 adet keçiboynuzu küçük küçük kırılarak atılır. Kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kadar kaynatılan karışım, 20 dakika kadar demlenmeye alınır. İçinden keçiboynuzu çıkarılır ve soğuduktan sonra yarısı sabah aç karna, kalanı akşam yatmadan içilir. 1 hafta hergün yapılan bu kür istenilirse 3 ay yapılabilir.

Kereviz-maydanoz kürü;

200 gr. kadar kereviz, 2.5 bardak suyun içine eklenir ve kaynatılır. 5 dakika kadar sonra, 15 adet taze maydanoz gövde sapıyla suya eklenir. 3 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra ılınması beklenir ve süzülür. Kahvaltı ve öğle yemeği öncesi 1 bardak içilir.

Libidoyu arttıran yiyecekler

Çilek, bal, fındık, incir, ginseng, kereviz, sarımsak, kırmızı biber, maydanoz, lahana ve çikolatadır.

Libido yüksekliğinde psikiyatriste, düşüklüğünde endokrinoloji uzmanına gidilmesi beklenir.

Libidoyu düşürmek için yapılacaklar:

Yemeklerinize bir miktar şap atabilirsiniz.

Akşamları ibadet etmek ve oruç tutmak faydalıdır.

Boş vakitler yararlı hobilerle geçirilir.

Televizyonda ve filmlerde cinsellik içeren yayınlar seyredilmemelidir.

Sirke libidoyu düşürür, bu nedenle bol miktarda tüketilmelidir.

Kaynak: Bu yazı, mavikadin.com/libido-nedir-eksikligi-nasil-yukseltilir-neden-duser-neden-artar kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply