Tansiyonu kontrol için altına almak için 5 altın kural

Tansiyonu kontrol için altına almak için 5 altın kural: Ülkemizde her üç kişiden birinde rastlanan yüksek (), tedbir alınmadığı zaman ciddi bazı hastalıklara ve organlarda hasara neden olmaktadır. Kişinin beslenme alışkanlıkları, psikolojik durumu, kullandığı ilaçlar ve mevsim geçişleri gibi bir takım faktörlerden dolayı ortaya çıkan yüksek tansiyon, kişideki yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde veya ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilmektedir. Yazımızda, tansiyonun kontrol edilmesinde 5 altın kuralı sizlerle paylaşacağız. İşte, detaylar;

Kişide kan basıncının yükselmesiyle birlikte, ense kısmından başlayan bir baş ağrısı, nefes darlığı ve burun kanaması gibi şikayetler görülebilmektedir. Tansiyonun yükselmesi, kimilerinde ise hiç belirti vermeyebilir ve günlük yaşantıyı etkilemeyebilir. Bu durumda kişi yüksek tansiyon probleminin olduğunu bilmeden uzun yıllar yaşayabilmektedir. Ancak hipertansiyon kontrol altına alınmadığı taktirde böbreklerde, gözlerde ve kalp gibi organlarda sorun yaşanabilir.

Kadınlara nazaran erkekler daha fazla risk taşıyor;

Yüksek tansiyon vakalarının %95’lik bir bölümünde belirlenebilen herhangi bir neden bulunmamaktadır. Kalan %5’lik bölümünde sekonder hipertansiyon denen, temelde başka bir sebebe bağlı kan basıncı yüksekliği bulunur. Yüksek tansiyon daha çok 35-50 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Kadınlara göre erkekler daha fazla hipertansiyon riski taşımaktadırlar. Genetiklik de hipertansiyonun en başta gelen nedenlerinden biridir.

Hipertansiyondan korunmak ve kontrol altına almak için bazı kurallara riayet etmeniz gerekmektedir. Yaşam tarzındaki değişiklikler bunların en önemlisidir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile birlikte stresin kontrol altına alınması tansiyonun yükselmesini önlemektedir. Kimi tansiyon hastalarında doktor kontrollü ilaç tedavisi sayesinde kan basıncı dengelenebilir ve kontrol edilebilir.

Hipertansiyon için alınacak önlemler ve 5 altın kural;

1- Tuz alımını azaltın;  Fazla miktarda tuz tüketmek tansiyonu doğrudan etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. Uzmanlar, günlük tuz tüketiminin 2 gramdan az olması gerektiğini belirtmektedirler. Tuz, sağlıklı olan insanlarda tansiyon riskini arttırdığı gibi, hipertansiyon hastası olanlarda da ilaç kullanılsa bile kan basıncının dengelenmesini önlemektedir. Tuz dendiğinde yalnızca sofra tuzunun akla gelmesi hatalıdır. Tuzlu olan peynir, zeytin, turşu, salça, yağda kavrulan kuruyemişler ve salamura gıdalar da tuz kaynağıdır. Bundan dolayı, gizli tuz kaynağı olan bu besinlerinde tüketimine dikkat edilmeli ve bu tür gıdaların sınırlandırılması da gerekmektedir.

2- Hareket edin ve kilo verin; Kilolu olan kişilerde %40 oranında hipertansiyona rastlanmaktadır. Genç yaştaki yüksek tansiyon vakalarında hastaların hemen hemen 1/3’ü fazla kilolu kişilerdir. Aşırı kiloların kan basıncında önemli ölçüde negatif etkisi vardır. Dolayısıyla, en ideal kiloya ulaşmak ve bu kiloda kalmak tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Hareketli olmak kişinin kan basıncını düzenlemektedir. Bundan dolayı her gün 10 bin adım atmak, sağlıklı kişilerin ve hipertansiyon hastalarının uyması gereken kurallardan biridir.

3- Şeker tüketimini azaltın; Şeker hastası olan kişilerde hipertansiyon sorununa sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun tam tersiz olarak tansiyon hastası olanlarda da şeker hastalığı görülebilmektedir. Çoğunlukla bu iki hastalık birlikte olmaktadır. Bunun nedeni, her iki sorunun da kan damarlarında yaptığı olumsuz etkilerdir. Buna bağlı olarak, hipertansiyonu olan kişilerin ilerleyen süreçte şeker hastası olmamaları için kesinlikle şeker tüketimini azaltmaları gerekmektedir.

4- Alkol kullanımı; Sürekli alkol tüketen kişilerde hipertansiyon görülme durumu artış göstermektedir. Yüksek tansiyon hastası olanların, ilaçlarını düzenli kullanmaları ve alkol tüketimlerini azaltmaları kan basıncını dengelemede yardımcı olacaktır.

5- Stres; Düzensiz beslenme, masa başında uzun çalışma saatleri de tansiyonun negatif etkilenmesine yol açmaktadır. Bunlara çalışma hayatındaki stres de eklendiğinde, yüksek tansiyona bağlı riskler ve yüksek tansiyon riski her zaman bulunmaktadır. Stresten mümkün olduğunca uzak durmak, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayacağı gibi yüksek tansiyon konusunda da koruma sağlayacaktır.

Yemeklerinizi dışarıda yerseniz dikkat etmeniz gerekenler;

  • Dışarıda yiyeceğiniz yemeğe çok aç gitmeyin.
  • Yemek menüsünü inceleyin. Az yağlı, yağsız ya da tuzsuz yiyecekleri sipariş edin.
  • Porsiyonlarınızı orantılı tüketin.
  • Kırmızı et yerine daha çok beyaz et tüketin.
  • Ağır tatlılar yerine meyve tercih edin.
  • Yemeklerinizden ara sıcakları uzak tutun.
  • Su ve sıvı alımınızı arttırın ve şekerli içecekler içmeyin.
  • Yemeklerinizde tuz yerine baharat ve limona ağırlık verin.

Kaynak: Bu yazı, mynet.com/haber/saglik/tansiyonun-kontrolu-icin-5-altin-kural-3749116-1 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply