Süt içmenin 6 önemli faydası

süt içmenin altı faydası

Süt neye iyi gelir, süt içmenin faydaları, süt içmenin 6 faydası, süt içmek için 6 etkili neden yazımızı sizler için derledik işte detaylar. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren süt hep hayatımızdadır. Kuşkusuz dünyanın en sağlıklı ve yararlı besini anne sütüdür. Anne sütünden sonra da çocukların ve yetişkinlerin beslenmelerinde önemli bir yeri olan içecek ise inek sütüdür. Sütün faydaları saymakla bitmez, ama süt içmenin 6 faydasını sizlerle paylamak istedik.

1- Kemikleri güçlendirir:

Kemiklerin güçlenmesi, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereken kalsiyum, magnezyum, fosfor  ve protein süt ve süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde ve sonrasında süt içmek, kemiklerin güçlenmesini sağlamakta ve ilerleyen yaşlarda osteoporoz gibi kemik hastalıklarından koruma sağlamaktadır.

2- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir:

Çocukların büyüme ve gelişimini destekleyen, doku ve hücre oluşumunda rol alan, beynin gelişiminde ve çalışmasında da fayda sağlayan süt, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmekte, enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

3- Dişlerin zarar görmesini engeller:

Sütteki kalsiyum ve fosfor dişlerin sağlıklı gelişimi ve sürekliliği için çok faydalıdır. İçerisindeki zengin kazein proteini, dişleri bir film tabakası gibi kaplamakta, asitli yiyecek ve içecekler tüketildiğinde koruma sağlamakta, diş minesinin kalsiyum ve fosfat kayıplarını önlemektedir.

4- Kan basıncını düzenler:

Her gün 3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmek, çocuklarda ve yetişkinlerde yüksek kan basıncının düşmesine yardımcı olmaktadır.

5- Karın bölgesinde yağlanmayı azaltır:

Süt içmek kilo kaybında da etkili rol oynamaktadır. Kalori kontrolü olan diyetlerle birlikte süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmakta, aynı zamanda da kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

6- Diyabeti kontrol altına almakta katkı sağlar:

Diyabetin önlenmesinde düşük yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi fayda sağlamaktadır. Özellikle Tip 2 diyabetli kişilerin günlük süt tüketmeleri önerilmektedir.

Süt tüketimi ne kadar olmalıdır?

Her şeyde olduğu gibi sütün de azı karar çoğu zarardır. Süt tüketiminde tüketilen miktar oldukça önemlidir. Her gün yarım litreden çok süt içmek kansızlığa, demir eksikliğine ve diş çürümesine sebep olabilmektedir. Dolayısıyla, her gün günlük kalorisini sadece süt içerek almaya çalışan çocukların doğru beslenmediği gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Sütün yanı sıra dengeli beslenmeye de önem verilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply