Sujok terapi nedir?

Sujok terapi nedir? 1

Sujok terapi, el ve ayaklardan yapılan tedavi demektir. Su=El, Jok=Ayak anlamına gelen iki kelimenin birleşimiyle sujok terapi olarak adlandırılmaktadır. Etkisi hızlıca görülebilen ve kolay bir şekilde öğrenilebilen sujok terapi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Vücudun hayatiyetini devem ettirebilmesi, sağlıklı ve özgür bir şekilde yaşayabilmesi için her şey bulunmaktadır. Eller ve ayaklar da bu durumu desteklemektedir. El ve ayaklar tıpkı vücudun aynası gibidir ve dikkatlice bakıldığında vücudu taklit ettiği görülebilmektedir. Vücudun herhangi bir bölgesi hastalandığında, el ve ayaklardaki bu bölgeye uyan yansıma noktalarında bir hassasiyet oluşur. Bu yansıma noktaları doğru bir biçimde uyarıldığında ise, yaşanan sorunların ortadan kalktığı görülmektedir. Sujok terapi işte bu amaçla yapılmaktadır. Hatta el ve ayakların bu özelliklerinden ötürü hareket ederken veya yürürken sağlığı koruyabilen etkiler de elde edilebilmektedir.

Sujok akupunktur terapi uygulaması:

Sujok terapide el ve ayaklardaki yansıma noktalarını çok iyi bilmek gerekmektedir. Örneğin; El başparmağı boyun ve kafayı temsil etmektedir. Avuç içi gövdeyi ve dolayısıyla da iç organların yansıma alanıdır. Serçe ve işaret parmakları kolları, yüzük ve orta parmaklar da bacakları temsil eder.

Yansıma alanlarını ayak için de uygulayabilirsiniz. Pratik bir şekilde herhangi bir sorun yaşadığınız zaman dikkatle inceleyip, sorununuza uygun olan yansıma alanını el ve ayaklarınızda bulmaya çalışın. Eğer doğru yeri bulursanız, o bölgenin çok hassasiyet gösterdiğini göreceksiniz. Bulunan yansıma alanının hassasiyeti teşhis ve tedavide kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

Hemen herkesin rahatlıkla öğrenip yapabileceği bir tedavi olan sujok terapi, hem basit hem de oldukça etkili ve zararsız bir tedavi yöntemidir. Bu özelliğine ek olarak tedavinin akupunktur tekniği kullanılarak yapılması daha özel bir eğitim ve uzmanlık gerektirmektedir.

Sujok terapinin doğru bir şekilde uygulanması ile etkisi de birkaç dakika içinde kendisini gösterecektir. Yapılan terapinin kişiye hiçbir zararı ve riski bulunmamaktadır. Doğru olarak yapıldığında, sağladığı etkileri oldukça hızlı şekilde görülecektir. Sujok terapi uygulamasında, doğru materyal ile doğru uyarılma yapmaktan başka bir şansınız bulunmamaktadır. Yanlış uygulanırsa da kişiye herhangi bir zararı olmaz, ancak fayda da sağlamaz.

Vücudunuzun hangi bölgesi olursa olsun, sorunlu organın veya eklemin tedavi edilmesi sujok terapi ile mümkün olabilmektedir. Sujok terapinin öğrenilmesi için çok özel bilgilerin öğrenilmesine veya ezberlenmesine gerek yok. Çünkü sorun yaşandığında, el ve ayaklardaki yansıma alanlarının doğru olarak belirlenmesi ve doğru şekilde uyarılması yeterli olmaktadır.

Sujok terapinin özel bilgilerle ve tekniklerle uygulanan kısmı akupunktur uzmanlarında yapılır. Bu bilgiler özel meridyen bilgisi ve bir takım teşhis yöntemleri ile ilgilidir. Meridyenlerle uygulanan tedavi, daha çok akupunktur iğneleri ile gerçekleştirilir. Kullanılan iğneler ise, akupunkturda kullanılan iğnelerin aksine çok daha küçük ve ince formdadırlar. Terapi sırasında uygulamacılar özel tohumlar, çubuklar ve elastik yüzükler de kullanmaktadırlar. Elastik yüzükler, elastik ve uyarıcı çubuklar ile özel toplar bireyin kendi kendine de uygulayabileceği yöntemlerdendir.

Sujok terapi, akut olan durumlarda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Akut durumların yanı sıra, diğer tüm sorunlar için de kullanılabilmektedir. Her yaş için uygulanabilen bir tedavi yöntemidir, ancak el ve ayaklarda egzama, yara ve mantar varsa uygulanmamasında fayda vardır.

Sujok terapi, başka akupunktur teknikleri ile birlikte uygulanırsa tedavi edici etkisi daha da artmaktadır. Kişinin yaşadığı sorunla ilgili çok daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşması kolaylaşmaktadır.

Leave a Reply