Stresle savaşan 9 etkili besin

stres

Stresle savaşan 9 etkili besin: hepimizin hayatımızın bir parçasıdır. Pek çok hastalık kaynaklı olarak vücudumuzda başlıyor. İşte, bu nedenle stresten uzak kalmak sağlığımız için çok önemlidir. Bazı besinler stresle savaşta bize yardımcıdır. İşte, stresle savaşan 9 besin ;

Gündelik hayatta sürekli olarak strese karşı kalmak, sizde bir süre sonra kronik stres yaratır. Kronik stres, stres hormonlarının salgılandığı böbrek üstü bezlerini yorar ve halsizlik, uyku bozukluğu, tiroid problemleri ve obeziteye neden olur. Daha sonrasında başka hastalıklar oluşmaya başlar.

Stresle oluşan hastalıklar

Baş ağrısı, saç dökülmesi, hafıza sorunları, akne ve sedef hastalığı, uykusuzluk, kalp krizi, astım, şeker düşüklüğü, sindirim sorunları, göbek kısmından yağlanma, bel ve sırt ağrıları, tansiyon, adrenal yorgunluk, kan şekeri yüksekliği, yaşlanma, bağışıklık sisteminde sorunlar ortaya çıkar.

Stresle savaşan 9 önemli besin

Bitter çikolata

Bitter çikolata, sakinleştirici olan flavonoidler, ruh halini iyi etkileyen fenetilamin içerir. Kakao oranı ne kadar yüksek olursa çikolata o oranda stres ve depresyonu engeller. Stresten uzak daha mutlu eder.

Ligth süt

Ilık süt, sakinleştirici etkiye sahiptir. Günde 4 bardak kadar ılık süt içmek stresin neden olduğu pek çok hastalıktan korunur.

Yulaf ezmesi

Karbonhidratlar, serotonin hormonu üretmeyi sağlar. Bu nedenle, stresli olduğumuzda çok daha fazla yemek yeriz. Yulaf ezmesi yüksek oranda lif içerir. Ayrıca yüksek karbonhidrat içerir. Yulaf ezmesi yenilirken, yavaş bir şekilde sindirim olur ve uzun süre serotonin salgısı olur. Kanda şeker hızlı yükselmeyeceğinden uzun süre de tok kalınır.

Somon balığı

Somon balığında yüksek oranda omega 3 yağ asidi vardır. Omega 3 yağ asitleri, serotonin salgısını yükseltir ve stresi azaltır. Bu yiyecekler sayesinde stres hormonu olan kortizol ve adrenalin en az duruma düşer.

Ceviz

Yüksek adrenalinle artan kan basıncını düşüren ceviz, günde 1-3 adet kadar yenildiğinde stresle savaşmakta faydalıdır.

Ayçekirdeği

Folik asit açısından zengin olan ayçekirdeği, mutluluk veren serotonin hormonunun salgılanmasında yardımcıdır.

Ispanak

Ispanak gibi bol magnezyum içeren sebzeler, strese karşı koruyucudur.

Yaban mersini

Yaban mersini, antioksidandır. Kortizon gibi stres hormonlarını elemine eder.

Papatya

İçinde bulunan flavonoid içerdiğinden rahatlamanızı sağlayarak iyi uyku çekmeye yardımcıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply