Şok diyetler nedir, zararları nelerdir?

şok diyetler nedir zararları nelerdir

Şok diyet nedir, zararları nelerdir? Şok diyetin zararı var mı işte cevaplar. Kilolarından şikayetçi olan insanların bir çoğu sağlıklı bir görünüm ve kendileri daha iyi hissetmek için diyet yapmaktadırlar. Fazla kiloların insan sağlığına olan olumsuzlukları herkes tarafından bilinmektedir. Kilolu kişiler sağlıklarına kavuşmak için diyet yapmak isteseler de, biraz bile fazlalığı olduğunu düşünerek şok diyetler yapan kişiler de vardır.

Şok diyetler, daha çok tek gıda bazlı yapılan diyetlerdir. Vücut, alışkın olmadığı bir durumla karşılaştığı zaman tepki verir. Tek gıda bazlı beslenme vücudun alması gereken mineral ve vitaminlerin karşılanamamasına neden olmaktadır. Popüler hale gelen şok diyetler genellikle 3 günlük ya da bir haftalık uygulanan diyetlerdir ve yapıldıktan sonra üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesi gerekmektedir.

Uygulanan şok diyetler daha çok fazla kilosu olan kişilerde tavsiye edilmez. Uzun süreli olarak yapılan şok diyet, vücut sağlığı bakımından tehdit oluşturmaktadır ve çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Sağlıklı şekilde kilo vermek, alınması gereken vitamin ve mineralleri sağlan gıdaların alınmasını gerektirmektedir. Tek gıdaya yönelik yapılan şok diyetleri yapanların bir çoğunda kan şekerinde düşme, tansiyon, baş dönmesi ve vücut direncinde düşme yaşanabilmektedir. Bu durum normal ve olması gereken beslenmeye dönülmesi durumunda düzelebilen şikayetlerdir, ancak kalıcı sağlık sorunlarına neden olduğu da bilinmektedir.

Şok diyetlerin zararları:

Şok diyetler, insan sağlığını tehdit eden diyetlerdir ve uzun vadede tekrarlanmamalıdır. Şok diyetlerdeki amaç vücudu uyarmaktır. Bu amacın dışına çıkılması yani aşırıya kaçılarak yapılması, istenmeyen neticelerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Kişilerin günlük beslenmelerinde tüketmeleri gereken gıdalar vardır. Mineral ve vitaminlerin vücuda alınması sağlıklı diyet yapmayı sağlar.

Bahar ayları geldiğinde şok diyetlerin de zamanı gelir. Mevsim değişiklikleri kişilerde farklı tepkiler meydana getirmektedir. Bu durumun üstüne şok diyet yapılması da kişilerin rahatsızlanmasına sebep olabilmektedir. Tek gıda bazlı şok diyetlerle hızlı kilo verilmekte, bu da kas kayıplarına sebep olabilmektedir. Normal diyetlerde vücutta herhangi bir halsizlik görülmediği halde, şok diyetlerde aşırı halsizlik durumu yaşanabilmektedir. Şok diyette vücudun aşırı su kaybetmesi nedeniyle değişik reaksiyonlar görülebilmektedir. Kısa sürede kilo vermek için şok diyet yapanlarda kalp krizi görülme oranı oldukça fazladır. Bu diyeti uygulayanlar aşırı sinirli ve stresli olabilmektedirler.

Şok diyet uygulayan kişilerin genel sağlıklarında kısa zamanda olumsuzluklar meydana gelmektedir. Mesela; saç dökülmesi gibi sorunlar çok sık rastlanılan durumlardır. Bazı kişiler, şok diyetleri yaparlarken bir de zayıflama ürünleri kullanmaktadır. Bu da kişinin sağlığında olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Şok diyet yerine normal ve sağlıklı diyetleri tercih etmek en doğrusudur. Uzman desteği alarak yapılacak diyetler çok daha verimli kilo kaybı sağlayacaktır. Uzun soluklu şok diyetler yapmak kişinin kalp sağlığını da tehdit etmektedir. Kilo vermek isterken sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Leave a Reply