Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? 1

Sivilceler, ergenlik döneminde hormonların fazla salgı yapması ile oluşur. Ergenlik döneminde hormon artışı ile cilt yağ dokusu artar, gözeneklerin tıkanması nedeni ile akneler oluşur. Bakteriler tarafından enfekte olan akneler cerahatli yaralar oluşturabilir. Bu sebepten kaynaklanan ciltte izler oluşturur. Sivilce izlerinden kurtulmak kolay değildir ama imkansız da değildir.

Sivilceler ciltte çok fazla ve iltihaplıysa mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü bazı sivilcelerin ilerlemeden tedavi edilmesi gerekebilir. Sivilcelerin sıkılmaması, elle temasın fazla olmaması ve bakteriyel sabun kullanılması iz bırakmasını engellemektedir. Sivilcelerin güneş ışığından korunması sivilce izi oluşmasını engeller. Sivilce izleri, güneşte mühürlenir ve kalıcı olur.

Sivilce izine iyi gelen doğal yöntemler:

Limon; C vitamini kuvvetli bir antioksidan ve kolajen üretimini destekleyen bir üründür. Özellikle limon suyu bol C vitamini içerir ve doğal bir renk açıcıdır. Sivilcelerin üzerine sürülen limon suyu günde 2-3 kez yapıldığında sivilce izlerini yok eder.

Bal; Sivilcelerin üzerine direk olarak bal sürerek 1 gece bekletebilirsiniz. 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır ve maske yapılarak 1 saat bekletirseniz sivilce izleri yok olur.

Aloe vera; Doku iyileşmesini hızlandıran aloe vera, sivilce izlerini hızla tamir eder. Ayrıca yaşlanmayı geciktirir ve yanıklara iyi gelir.

Zeytinyağı; A,D,E,C,B1 ve B2 vitamini açısından zengin olan zeytinyağı cildi besler ve kuvvetlendirir. Pamuk yardımıyla cilde sürülen zeytinyağı sivilce izlerini etkisizleştirir ve yok eder.

Patates; Çiğ patatesi halka halinde kesip, sivilcelerin üzerine20-30 dakika kadar masajla sürüp suyunun kuruması beklenir. Ilık su ile cilt yıkanıp nemlendirici sürülürse sivilce izleri azalır. Bu işlem haftada 3-4 kez 4 hafta kadar uygulanmalıdır.

Domates; Doğal bir renk açıcı olan domates, kabuğu soyulup ezilir suyu ile birlikte cilde uygulanır. Çiğ domates maskesi 1 hafta günde 1 defa uygulanırsa sivilce izlerini yavaşlatır ve zamanla yok eder.

Sivilce izleri her cilt yapısında farklıdır. Bazı izler çok derindir ve asla kaybolmazlar. Bu durumda bir dermatoloğa başvurmak çok daha etkilidir. Bazen uygulanan lazer tedavileri ile sivilce izleri yok edilirken, ciltte kolajen üretimini destekleyen tedavilerle cilt yepyeni bir tazeliğe kavuşabilir.

Leave a Reply