Mantar enfeksiyonları tedavisi için 8 pratik ve etkili tavsiye

mantar-enfeksiyonlari-tedavisi-icin-8-pratik-tavsiye

enfeksiyonları tedavisi için 8 pratik tavsiye: Mantar çok inatçı bir organizmadır ve kolaylıkla insana bulaşır. Mantar çok kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır, fakat kendini tekrar edebilir. Bu nedenle mantar tedavi edildikten sonra ilaçlara devam edilir. Böylece, kendini tekrar etmesi engellenmiş olur. İşte, mantar enfeksiyonlarının tedavisi hakkında tavsiyeler;

Mantar tedavisinde ilaç kullanılmalıdır:

, ilaç tedavisi olmadan asla tedavi edilemez. Mantarın ilerlemiş halini tedavi etmek zor olduğundan, hastalık yayılmadan tedavi edilmelidir.

Mantar ilaçları düzenli kullanılmalıdır:

İlaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. İlaçların her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. Bu şekilde düzenli kullanılmayan ilaçlar mantarı tedavi etmez. Kullanılan ilaçlar eğer, krem, sprey ve merhem ise cilt dokusunun bu maddeleri iyice emdiğinden emin olunmalıdır.

İlaç tedavisi yarım bırakılmamalıdır:

Mantar hastalığında ilaçlar kullanılmaya başladığının ilk günlerinde hastanın şikayetleri azalır ve tedavi başarılı olur. Fakat bu olay aslında aldatıcıdır. Çünkü, ilaçların yarım bırakılması ile mantar tekrar ortaya çıkar. Bu nedenle, mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar doktor bırakın diyinceye kadar kullanılmalıdır.

Mantar olan bölge temiz ve kuru olmalıdır:

Mantar, nemli ve sıcak olan bölgelerde oluşur. Bu nedenle, hastalığın olduğu nokta kuru ve temiz tutulmalıdır. Tedavi süresi boyunca bu bölge iyi temizlenmelidir ve cilt kuru olmalıdır. Banyo sonrası mutlaka bölge iyice kurulanmalıdır.

Kortizonlu ilaç kullanımına dikkat edilmeli:

Bazen iltihaplı hastalıklarla birlikte mantar görülebilir. Kortizonlu bazı ilaçlar kullanılmak zorunda kalınabilir. Bu durum, kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Kortizonlar, bağışıklık sistemini baskıladığından dikkatli kullanılmalıdır.

Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır:

Mantar enfeksiyonu çok hızlı yayılır ve bulaşır. Bu nedenle, mantar enfeksiyonu geçiren kişilerin kullandığı eşyalar kullanılmamalıdır. Terlik, havlu, çorap, ayakkabı vs.

Mantar vücudun farklı bölgelerine bulaştırılmamalıdır:

Mantar enfeksiyonu olan bölgeye dokunup, vücudunuzun başka bölümüne dokunursanız, mantarı o bölgeye de yayarsınız. Bu nedenle, ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

Tedavi sonlanıncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır:

Genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonu cinsel ilişki ile birlikte partnerinize de geçebilir. Bu nedenle mantar enfeksiyonu tedavi edilinceye kadar, cinsellikten uzak durun. Doktorlar, genelde her iki kişiyi de mantar enfeksiyonunda tedaviye alır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply