Egzama nedir nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır?

egzama nedir

nedir nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır: , deride kızarıklık, içi su dolu kesecik ve kaşıntı ile kendini belli eder ve sıklıkla psikolojik etki (stres) ile oluştuğuna inanılır. Egzama kronik, kuru ya da yaş egzama olarak üç çeşitlidir. Tehlikeli değildir fakat estetik görüntü bozukluğu yaratır. Deride sürekli kuruma, kaşıntı vardır ve Tedavi ile kontrol altına alınabilir, bulaşıcı değildir.

Egzama olası nedenleri

Tıp dilinde dermatit denilen egzama, çok sık görülen bir deri hastalığıdır. Cilt dokusu savunmaya geçtiğinde egzama ortaya çıkmaktadır. Sabun, deterjan, dezenfektan, çamaşır suyu, bazı kimyasallar ile temas, hava şartları, genetik faktörler, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hamilelikte hormon değişimleri, sıcak banyo yapmak, cildi nemlendirmemek, cildi tahriş eden kıyafetler, sigara kullanımı nedenleri ile oluşabilir.

nasıl yapılır

Egzama olan bölge iltihaplı ve kızarıktır. Zamanla kurur ve kaşınır. Ciltte sivilceye benzer yapılar ortaya çıkar. Bunlara vezikül denilir. Veziküllerin içi su doludur. Bu su dolu kesecikler kaşınmamalıdır. Kaşınma hissi fazlaysa doktordan kaşınmayı engelleyen ilaçlar alınmalıdır. Eğer, bebekte egzama varsa mutlaka eline eldiven geçirilmelidir.

Egzama, uçuk virüsüne karşı dirençsizdir. Bu nedenle, egzaması olan çocuklara çiçek aşısı vurulmaz. Çiçek aşısı bu çocuklarda ateşli ve ölümcül hastalıklara neden olabilir. Daha önce egzama yaşayanların ciltlerini tahriş edecek olan her türlü etmenden uzak durmaları gerekir. Çünkü, egzama tekrarlayabilir. Temizlik yapılacaksa eldiven takılmadan yapılmamalıdır.

Egzama tedavisinde pek çok ilaç kullanılmaktadır. Çinko bileşimli kortizon kremleri, egzamalı bölgeye sürülür. Antihistaminikler kaşıntıyı azaltmak, üreli merhemler ile derinin çatlaması engellenir. Egzamalı insanlar kaşınmadan duramayacaklarından mutlaka tırnakları kısa kesilmeli ve bakımlı olmalıdır. Egzaması olan çocukların yaklaşık yarısı altı yaşında %90’ı ise ergenlikte egzamadan kurtulur. Fakat, egzama kendini tekrar edebildiğinden duygusal sorunlar, stres tetikleyebilir. Egzama bazen çok daha fazla kaşıntılı ve kızarık olabilir. Bu durumda egzamalı olan kabarcıklara virüs ve bakteri gelmiştir. Bu durumda enfeksiyon yanında egzama tedavisi birlikte yapılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply