Uçuk için Hangi uçuk kremini kullanmalıyım?

Uçuk için Hangi uçuk kremini kullanmalıyım?: Önemli bir sağlık problemi meydana getirmese de kişiyi rahatsız edici sorunlardan biri olan uçuk, genellikle en stresli ve yoğun olunan zamanlarda çıkmaktadır. Yazımızda, uçuk tedavisinde hangi uçuk kremi kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Uçuk kremleri:

Uçuk tedavisinde birçok uçuk kremi kullanılmaktadır, ama bunların temelinde iki tür etken madde bulunmaktadır. Bunlar; asiklovir ve pensiklovir adı verilen maddelerdir. Uçuk tedavisinde uzun süredir kullanılan krem asiklovirdir ve pensiklovir henüz daha piyasaya yeni sürülmüş bir krem olup etkisi asiklovir gibidir.

Asiklovir krem:

Etken maddesi asiklovir olan uçuk kremleri, piyasada en yaygın kullanılan kremlerdir. Eşdeğer özellikte birden çok markası olan asiklovir kremlerin hepsinin aynı etkiyi sağladığı bilinmektedir.

Pensiklovir krem:

Daha çok yeni piyasaya çıkarılan pensiklovir kremler, doktorlar tarafından asiklovir kremlere nazaran daha az reçete edilmektedir.

Uçuk kremi ne zaman kullanılmalı?

Dudaklarınızda uçuk ile ilgili belirtiler görülmeye başladığı zaman kullanmaya başlamalısınız. Uçuk kremi ile tedavi yapıldıktan sonra kullanılmakta olan antiviral kremler çok düşük etki sağlar. Uçuk belirtileri olarak ağız ve dudak çevresinde yanma, kaşıntı, karıncalanma ve sızı görülebilmektedir. Bu tür belirtiler meydana gelmeye başladığında antiviral krem kullanımına başlanması gerekmektedir.

Uçuk kremlerinin hangisi daha etkilidir?

Krem markası vermek doğru olmayacağından, kıyaslamayı asiklovir ve pensiklovir etkinliği bakımından yapacağız. Uçuk kremleri üzerinde gerçekleştirilen araştırmalara göre uçuk büyüklüğünün, uçuğun çıktığı alanın ve uçuktaki virüs miktarınının azaltılmasına bağlı olarak pensiklovir kremlerin asiklovir kremlere nazaran daha etkili olduğu belirlenmiştir. Pensiklovir kremlerin ortaya çıkan ağrı süresini kısalttığı, oysa asiklovir kremlerin bu konudaki etkisinin bulunmadığı da görülmüştür. Yani uçuk kremi olarak pensiklovir içerikli kremlerin asiklovir içerikli kremlere göre daha etkili kremler olduğu belirtilmektedir.

Pensiklovir krem etkinlik bakımından daha iyi olsa bile, iki saat arayla sürülmesi gerekmektedir. İki saat arayla sürülmediği taktirde etkisi azalmaktadır ve bu durum bir dezavantaj olarak görülebilir. Asiklovir krem ise, günde 5-6 kez uygulanmaktadır ve bu yönden kişiye kullanım kolaylığı sağlar.

Ansiklovir ve pensiklovir etken maddelerinin dezavantajlarını sayacak olursak;

  • Bu iki etken madde de uçukların tekrarlamasını önlemezler. Yalnızca uçuk ataklarında o da erken evrede kullanılmaya başlandığında etki sağlamaktadırlar.
  • Virüsün çoğalmasını önlerler, ancak Herpes virüsünü bütünüyle yok etmezler. Bu sayede uçuğun hızlıca geçmesine ve hafif bir biçimde seyretmesine katkı sağlarlar.
  • Güneşin zararlı ışınlarına aşırı şekilde maruz kalmak, uçuğun çıkmasını tetikleyebilmektedir. Eğer bu tür bir surum söz konusuysa güneş kremi kullanmak koruma sağlayabilir.
  • Ansiklovir ve pensiklovir etken maddelerinin hem artıları hem de eksiler vardır. Doktorun bilgisi olmadan gebelerin ve emziren kadınların kullanmamaları gerekir.

İmmün sitemi probleminiz bulunmuyorsa, herhangi bir uçuk kremi kullanılmasa da 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşecektir. Uçuk sorununuz için ilk önce doktora görünmeli ve doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply