Evde Doğal Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır?

Evde doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır

Evde doğal nasıl yapılır: Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır? Sivrisinek kovucu yapabilmek için gereken malzemeler nelerdir? İşte, konunun uzmanından evde yapabileceğiniz, bütçenize uygun özel bir ;

Yaz aylarının kavurucu sıcaklıklarında şehirlerde çok olmasa da, özellikle tatil beldelerinde canınızı sıkan ve uykunuzu kaçıran sivrisinekler hala etkilerini sürdürmektedir. İnsanın cildinde kokulu bir kimyasal karışım bulunmaktadır. Bu karışımların bir bölümü olan laktik asit, sivrisinekleri ve bazı ısıran böcekleri çekmektedir. Sivrisinek ve böcekleri cezbeden bu kokuyu engellemek için ne yapabiliriz? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Sivrisinekleri kendine çeken bu kokuyu bastırabilen, kan emici bu hayvanların hiç mi hiç sevmediği fakat insanların çok sevdiği güçlü doğal kokular kullanmak.

Kimyasal sivrisinek kovucuların zararları

Piyasada market ve eczanelerde satılan kimyasal sivrisinek kovuculara dikkat edilmelidir. Derimizde yer alan gözenekler nefes almaktadır ve cildimiz buradan kendisini beslemektedir. İşte market ve eczanelerde satınla bazı kimyasal sivrisinek kovucular kullanıldığında, cilt gözeneklerinize pek çok kimyasal madde yerleşmektedir. Kimyasal içerikli sivrisinek kovucuların en önemli zararı içinde deet kimyasalının bulunmasıdır. Bu madde, merkezi sinir sistemini etkileyerek zehirlenme vakalarına da yol açabilmektedir. Deet kimyasalına maruz kalındığında konuşma bozukluğu, havale ve dalgınlık gibi belirtiler görülebilmektedir. Bazı sivrisinek kovucularda daha zararlı olan toksinler de kullanılmaktadır. En başta gelen örnek ise ısıyla oda içerisine koku yayan tabletlerdir. Sinek kovucu bu tabletlerin üretiminde Pymamine forte denen bir kimyasal kullanılmaktadır ki, kişide nefes alıp vermede güçlük, zehirlenme belirtileri, baş dönmesi, terleme, bulantı ve kusma gibi sonuçları olabilmektedir. Bu kimyasal maddenin herhangi bir panzehiri de bulunmamaktadır. İçeriğinde Pymamine forte maddesi olan mamullerin kapalı ortamlarda kullanılması çok zararlıdır. Ebeveynlerin birçoğu bu kimyasal ürünleri kullanmak istemese de, çocuklarının sinekler tarafından sokulmasını da istememektedir. Buna çözüm yine doğadan gelmektedir.

Sivrisinekleri doğal yağlarla kovun:

Kimyasal içerikli sivrisinek kovucularının kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu sorunun üstesinden gelmenin en etkili yolu olarak doğal yağların kullanılmasıdır. Rahatlıkla bulunabilecek doğal yağların çoğu uçucu yağlardan meydana gelmektedir. Sivrisineklerin sevdiği laktik asit salgısını bu doğal yağları kullanarak maskeleyebilir, etkili bir kamuflaj sağlayabilirsiniz.

Hangi yağlar sinek kovucu olarak kullanılır?

 • limon Yağı
 • Portakal Yağı
 • Lavanta Yağı
 • Nane Yağı
 • Biberiye Yağı
 • Okaliptüs yağındaki Limonen
 • 1,8-cineole
 • Linalool
 • Camphor
 • Citronellol
 • Linalool
 • Anethole
 • Citronellal

Bunlar doğal aromatik bitki bileşiklerdir ve doğal ürünlerin uçucu yağlarında bulunurlar. Bu doğal yağları koklamakta ya da cildinize sürmekte herhangi bir sorun da bulunmaz.

Evde doğal sivrisinek kovucu yapımının tarifi

Mağazalarda satılan doğal yağlar 20 ml şişelerdedir. Kokusunu ve etkilerini sevdiğiniz doğal bir yağı 1’e 10 ölçekte suyla karıştırın. Hem sivrisineklerden korunmak hem de cildinizi beslemek istiyorsanız, yapacağınız karışıma üzüm çekirdeği yağı da ekleyebilirsiniz.

5 ml Lavanta yağı

5 ml Okaliptüs yağı

5 ml Limon yağı

5 ml Kayısı çekirdeği yağı

Bu yağları 1 litre suya ilave ederek karıştırmanız yeterli olacaktır.

Elde ettiğiniz karışımı koyu renkli bir püskürtme şişesine doldurun. Cildinize püskürtmeden önce şişeyi çalkalayın ve öyle uygulayın. Kullandığınız bu yağların size alerji yapıp yapmadığını bilemiyorsanız ve sorun olsun istemiyorsanız, öncelikle cildinizin küçük bir kısmına püskürtün ve bekleyin. Bir sorun yoksa diğer bölgelere uygulayabilirsiniz. Çocuklarını sivrisinek ısırmalarından korumak isteyen ebeveynler, çocuğunun hoşlandığı kokuları tercih ederek doğal sivrisinek kovucu yapabilirler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply