Karaciğer nedir ne işe yarar, Karaciğerin görevleri nelerdir?

Karaciğer nedir ne işe yarar, Karaciğerin özellikleri ve görevleri nelerdir?: Karaciğer, sağlığımız için belki de en önemli organlardandır. 1300-1600 gr. kadar ağırlığa sahiptir ve lastik gibidir. Temiz ve kirli kanı ona taşıyan toplardamar ve atardamarı vardır. Mide ve dalaktan gelen kirli kanı alırken, karaciğer atardamarı temiz kan getirir. Kirli ve temiz kan biraraya karaciğerde gelmemektedir. Bu nedenle de, karaciğere kan deposu da denilir. Yaralandığınızda karaciğerde olan kan dolaşıma verilir. İşte, karaciğer nedir ve ne işe yarar?;

Karaciğerin görevleri;

 • Karaciğer vücutta olan kan şekerinin fazlasını depolayarak, kan dolaşımından çeker. Bu nedenle de, kan şekerinin normal seviyede olmasını sağlamış olur.
 • Yiyeceklerden aldığımız karbonhidrat ve proteinlerin yağa dönüşmesi, oluşan bu yağların yakılarak vücuda enerji sağlaması karaciğer sayesinde olmaktadır.
 • Karaciğer safra üreterek sindirime faydalıdır.
 • Karaciğerimiz, ısımızı ayarlayarak su üretir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombini üretimi burada yapılır, yaşlanmış alyuvarları parçalar, lenf yapımını sağlar ve antikor üretir.
 • Hormonların fazla salgı yapmasına engel olur.

Karaciğer hastalıkları;

Karaciğer, sağlıklı kalmamızı sağlayan hayati organlarımızdandır. Karaciğerde oluşan bazı hastalıklar, vücutta çok kötü sorunlar yaratır. Karaciğerde oluşan hastalıklarda ortak belirtiler vardır. Sağ tarafta ağrı, bağırsaklarda gaz, karında şişlik, deride kaşıntı, ellerde ve yüzde döküntüler, cilt renginde sararma, gözde sarılık, hazımsızlık, çarpıntı ve halsizlik başlıca karaciğer hastalığı belirtileridir.

Başlıca karaciğer hastalıkları;

 • Karaciğerde biriken ve sürekli olarak artan hücreler, zamanla tümörleri ve kanseri oluşturur.
 • Safra tümörü, safra yolu taşları, safra iltihapları ve siroz hastalığı,
 • Kalp yetmezliğine bağlı olarak karaciğerde kanlanma, karaciğer toplardamarı tıkanması ve iltihaplar, karaciğer hastalıklarından en önemli olanlarıdır.

Karaciğere zarar veren maddeler;

 • Karaciğere en fazla zararı alkol, Sigara içmek, un, şeker ve tuz açısından zengin beslenmek, gıda boyası, gıda katkı maddeleri, soslar, çay, kahve ve kolalı içecekler,
 • Bitki çaylarının fazla kullanılması, çok hızlı kilo verdiren diyetler, reçetesiz ilaçlar ve antibiyotik kullanımı,
 • Kalitesiz makyaj malzemesi, saç boyası ve deodorantlar karaciğere zarar vermektedir.

Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Bu sayede karaciğer nakli yapılabilmektedir. Karaciğer nakli, siroz hastalarına ve karaciğer tümörü olan hastalara uygulanmaktadır. Ülkemizde hepatit B kaynaklı siroz oluşmaktadır. Bu nedenle de hepatit B hastası olanlara karaciğer nakli yapılmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, karaciger.gen.tr/karaciger-ne-ise-yarar.html – ve karaciger.gen.tr/karaciger-gorevi.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply