Sigara isteğine karşı gelmenin 10 etkili yolu

Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsunuz Sigara isteğine karşı gelmenin 10 yolu

Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsunuz? işte sizler için derlediğimiz, Sigara isteğine karşı gelmenin 10 etkili yolu

Sigarayı bırakmaya çalışanların başlıca derdi içme isteğidir. Sigara çok tehlikeli bir bağımlılıktır. Bırakmaya çalışanların karşıladığı en büyük zorluk, psikolojiktir. Çünkü, nikotin kandan, vücuttan 48 saat içinde komple atılır. Bundan sonra psikolojik olarak kişi sigara içme isteğine kapılır. İşte, sigara isteğine karşı gelmenin 10 yolu;

Erteleyin

Sigara içme isteğiniz geldiğinde 10 dakika kadar bekleyeyim deyin ve bu arada dikkatinizi dağıtacak bir şeyler bulun. Kitap okuyun, hobi yapın, film seyredin vs. bu durumda sigara içmeyi unutacaksınız. Her sigara isteğinde, erteleme yapmayı unutmayın. Bu sayede sigara içme isteği ertelenmiş olur.

1 tane içeyim fark etmez demeyin

1 tane sigara içtiğinizde mutlaka arkasından tekrar içeceksiniz. Bu kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Sigara isteğini rahatlatmak için 1 sigara içmek demek, sigaraya tekrar başlamak demektir.

Tetikleyicilerden uzak durun

Sigara içme isteği alışkanlıkların hatırlanması veya ortamlarda tetiklenir. Örn. çay ve sigara içiyorsanız, çay içmeyin, arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde içiyorsanız toplantılardan bir süre uzak durun. Sigara içmeyen ve sizi uyaran bir arkadaşınız varsa, bir süre onunla birlikte gezin. Elinize bir kalem alarak, kendinizi oyalayın.

Egzersiz yapın

Fiziksel aktiviteler ve spor sigara içme isteğini engeller. Yapılan 30 dk. kadar spor, sigara içme isteğini alır. Merdiven inip çıkma, koşma ve tempolu yürüyüş en güzel örneklerdir.

Rahatlama teknikleri

Sigara alışkanlığından vazgeçmek strese girmenize neden olabilir. Stresi engellemek için, rahatlama teknikleri kullanılabilir. Nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, masaj gibi aktiviteler sigaradan kurtulmanızı sağlar.

İçmeyen arkadaşlar

Sigara içmeyen arkadaşlarınızla çok daha fazla bir araya gelin. Çünkü, sigara içmek istediğinizde mutlaka sizi uyaracaklardır.

Sigarayı bırakmanın faydalarını hatırlayın

Sigarayı bırakmanın faydalarını ve vücudunuza yararlarını mutlaka hatırlayın.  Bu nedenle sigarayı bırakınca vücudunuzda olanlar ve sigara, kanser hakkında yazılar okuyun. Hatta sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda olan değişimleri yazın. Böylece, bilinç altınıza bu konuyu yerleştirin.

Sigara bırakanların hikayesini okuyun

Sigarayı bırakan insanların bazıları internette bloglar açıyor ya da makale yazıyorlar. Bu insanlar bu süreçte neler yaşamış ve zorlukların nasıl üstesinden gelmiş okuyun. Böylece hem kendinizi motive edersiniz hem de, zor durumlarda ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Sakız çiğneyin ve su için

Sigara içmek istediğinizde su içmek ve sakız çiğnemek size iyi gelecektir.

Leave a Reply