Serotonin içeren yiyecekler nelerdir?


serotonin içeren yiyecekler

içeren yiyecekler nelerdir?

Serotonin nedir, hangi gıdalarda bulunur, en çok Serotonin içeren yiyecekler hangilerdir işte tüm ayrıntılar. Beyinde bir bölgeden diğer bölgeye sinyallerin taşınmasını sağlayan sinir taşıyıcı bir kimyasal olan serotoninin ana kaynağı, sindirim sistemi ve kanda yer alan pıhtı hücreleri trombositlerdir.

Serotonin düzeyindeki azalma ruh hali, uyku, damar sağlığı ve öğrenmenin yanı sıra migren, kaygı, iştahsızlık ve kusma gibi sorunların meydana gelmesinde önemli rol üstlenmektedir. Antidepresan ilaçların bir çoğu serotonin düzeyini yükseltme etkisine sahiptir. Serotonin seviyesindeki düşüklük ilaç kullanmayı gerektirecek düzeyde değilse, tüketeceğiniz bazı besinlerle bu durumu düzeltme imkanına sahip olabilirsiniz.


Serotonin içeren besinler nelerdir?

1- Tahıllar:


Kepekli tahıllar, buğday tohumu, esmer pirinç ve maya gibi besinler kompleks B vitaminleri içermekte ve serotonin üretimine katkı sağlamaktadırlar. Güne başlarken alacağınız tahıllar enerji seviyenizin yükselmesini sağlayacaktır.

2- Et:

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının yanı sıra, sığır ve kuzu eti de amino asitler yönünden çok zengin olup, serotonin üretimini arttırmaktadır.

3- Yağlar:

Bazı doğal yağlar serotonin üretimini arttırmaktadır. Başlıca yağlar olarak balık yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, aspir, ayçiçeği, kanola, üzüm çekirdeği ve buğday tohumu yağı sayılabilir. Bu yağlar Omega3 ve omega6 esansiyel yağ asitleri içermekte ve serotonin üretimini arttırmaktadır.

4- Tohumlar ve yemiş:

Serotonin üretiminde ceviz oldukça faydalı bir yemiştir. Ayrıca keten tohumu, kabak ve ay çekirdeği, yer fıstığı, susam, yer fıstığı ve kaju gibi yemişler de serotonin üretiminde etkilidir.

5- Meyveler:

Kivi, erik, muz, ananas, mango, greyfurt ve kavun gibi meyvelerle birlikte domates ve avokado gibi meyveler de fonksiyonlarının gelişiminde gerekli besin öğelerini sağlamaktadır.

6- Sebzeler:

Karnabahar, mısır, ıspanak ve brokoli gibi yeşil sebzeler ile kabukla fırınlanmış olan patates de serotonin üretimini arttırmaktadır.

7- Süt ürünleri:

Et ürünlerine nazaran daha az serotonin üretimine katkı sağlayan süt ve peynir çeşitleri de tüketilebilir. Ayrıca yumurta esansiyel yağ asitleri açısından zengindir ve serotonin üretimi için tavsiye edilmektedir.

8- Bakliyat:

Nohut, mercimek, bezelye, siyah fasulye ve pişmiş fasulye gibi bakliyat ürünleri de serotonin için önemli kaynaklardır.

Serotonin içeren yiyecekler:

Bezelye, brokoli, enginar, ısırgan, ıspanak, kale, karnabahar, lahana, maydanoz ve tere gibi sebzeler,

Badem, ay çekirdeği, ceviz, kabak çekirdeği, keten tohumu ve yer fıstığı gibi yemişler,

Çilek, domates, elma, greyfurt, incir, kiraz, kivi, mango, muz ve portakal gibi meyveler,

Kırmızı et, hindi, ton balığı, tavuk, sardalye ve somon gibi hayvansal besinler,

Kuru fasulye, mercimek, soya, susam, patates, bitter çikolata, kuşburnu, peynir, süt, yeşil çay, yumurta ve yoğurt gibi gıdalar serotonin yönünden zengindir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor