Şeker Yeme İsteğini Gidermenin 7 Yolu

Şeker yeme isteğini bastırmanın 7 yolu

Şeker Yeme İsteğini Gidermenin  7 yolu: Aşırı şeker tüketimi ve şeker yeme isteğini azaltmanın 7 yolunu sizler için araştırdık işte şeker yeme isteğini en aza indirmenin yolları bu yazımızda. Şeker tüketimi kişilerde bağımlılık yapan bir faktördür. Çikolata yediğinizde beynimiz mutluluk hormonları olarak adlandırılan dopamin ve opiat salgılar. Bağımlılık yapıcı bu hormonlar çikolata yeme konusunda kişiyi dürtmeye başlar.

İnsan vücudu şekerli besinler yemeyi istemektedir, çünkü bunları tükettiğimizde mutlu yaptığınız bilir. Fakat bu besinlerin tüketilmesi sonuçta kişiyi depresif ve endişeli bir ruh haline sokabilmektedir. Yapılan araştırmalarda şeker tüketimi arttıkça kişilerde depresyon riskinin de arttığı belirlenmiştir. Şekerin kilo alma konusundaki etkilerini biliyoruz. Aynı zamanda kalp hastalıklarının, diyabetin ve kanser riskinin artmasına neden olmaktadır.

Şeker tüketmeyi sürdürüyoruz çünkü şekere hayır demek hiç de kolay olmuyor. Ama yine de şeker yeme isteğini bastırmanın 7 yolunu sizlerle paylaşmak istedik.

1- İyi ve güzel bir kahvaltıyla güne başlayın:

Kahvaltınızda peynir, yumurta, zeytin ve tereyağını eksik etmeyin. Bir miktar balı da kahvaltı sofranızda bulundurabilirsiniz. Bu şekilde de uzun bir müddet şekerli yeme arzunuzu bastırabilirsiniz. Buna ek olarak metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilir ve vücudunuza enerji pompalarsınız.

2- Yeşil sebzeler yiyin:

Özellikle yeşil sebzelerden ıspanak ve brokoli vücut enerjinizin artmasını, içerisinde yer alan magnezyum gibi mineraller ile de şeker yeme dürtüsünü baskılar.

3- Yapay tatlandırıcı almayın:

Şeker isteğini arttıran en baş faktörlerden biri de yapay tatlandırıcılardır. Bu tatlandırıcılar şeker isteğini arttırdığı gibi vücutta yağ oluşumuna da neden olmaktadır.

4- Bol güneş ışığı alın:

Serotonin üretiminde D vitamini etkilidir. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin, şeker isteğinizi kontrol altına aldığından güneş ışığından bolca faydalanmalısınız. Güneş, D vitamininin en önemli kaynağıdır.

5- Sağlıklı yağlar tüketin:

Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan balık, zeytinyağı, somon, kuruyemişler kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olur. Bu besinlerin alınması kişilerde bunalım ve kaygı sorunlarını önleyen hormonların salgılanmasına da katkı sağlamaktadır.

6- Öğünlerinizde protein olsun:

Şeker yeme isteği vejeteryanlar da daha fazladır ve kontrol etmekte güçlük yaşarlar. Balık, kırmızı et, yumurta ve beyaz et vücudunuzda enerji uyarımına yol açar ve şeker yeme isteğini bastırmaya yarayan nörokimyasalları salgılatır. Bundan dolayı öğünlerinizde mutlaka protein almaya özen gösterin.

7- uykunuz 8 saatten az olmasın:

Uykunuzu alamamanız veya uyku eksikliğiniz, girelin adında bir hormon salgılanmasına bunun da şeker yeme isteğinizin artmasına neden olduğunu belirtmeliyiz. Uykusuzluk ya da yeterli uykunun uyunmaması leptin adındaki iştah kesici hormonun etkisini azaltmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply