Kolajen nedir

kolajen nedir
nedir: Kolajen bir proteindir ve vücutta yapıştırıcı görevi üstlenir.  Yaklaşık olarak vücutta olan proteinin %30’u kolajendir. Kolajen elastinle birlikte, güç ve esneklik sağlar. Bu nedenle vücudu bir arada tutar. Yaşın ilerlemesi ile kolajen üretimi yavaşlar ve cilt yapısal olarak bütünlüğünü koruyamaz hale gelir. Bu nedenle ciltte sarkma, çizgiler ve kırışıklıklar oluşur.

Kolajen bağ dokuda, deride, kemiklerde, eklemlerde, damarlarda ve bağırsaklarda kullanılır. Kolajenin azalması ile birlikte deride kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Saçlarda renk kaybı, eklemlerin esnekliğini kaybetmesi, kemiklerin kırılgan olması kolajen eksikliğinde ortaya çıkar. Vücutta kolajenin yaklaşık 25 adet çeşidi vardır.

Yaşın ilerlemesi ile kolajen üretimi yavaşlar. Bu nedenle tüm dünyada kolajen üretimini destekleyecek ürünler üzerine çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalarda Hyaluronik asidin kolajen üretimini tetiklediği ortaya çıkmıştır.

Kolajen üretimini arttırmanın yolları:

Gençlik döneminde, vücut bol miktarda elastin ve kolajen ürettiğinden kırışmaz ve sarkmaz. Zamanla bu proteinler daha az üretilir ve cilt hava kirliliği, beslenme hataları, stres kaynaklı olarak kırışır ve sarkar. Bu nedenle, cildi kolajen üretmeye yönlendirmek gerekir.

Ciltte olan ölü hücrelerin temizlenmesi ilk adımdır. Cildin ölü hücrelerden arınması sayesinde cilt kendini çok daha hızlı toparlar. Düzenli ve sağlıklı beslenme, cilde bol C vitamini vermek kolajen üretimini tetikler. Günlük cildin alması gereken C vitamini yaklaşık 500 miligram kadardır. Bol miktarda turunçgil, brokoli, biber ve kivi ile bu C vitamini alınabilir. Günlük beslenmede bol protein almak gereklidir. Proteinler, kolajen üretimine destektir. Peynir, süt, baklagiller, fasulye ve fındık başlıca protein kaynaklarıdır.

Cildi olumsuz etmenlerden korumak gereklidir. Güneşe çıkarken koruyucu almak, cildi temizlemek, sigara ve alkol almamak, kahve, çay, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gereklidir. Bunları yaptığınızda uzun yıllar cildiniz daha az kırışacak ve sarkacaktır.

Özetle cildin kolajen üretimini tetikletmek için bol C vitamini alınmalıdır. C vitamini vücutta depolanmadığından günlük olarak alınmalıdır. Anthocyanidin isimli pigment, yara iyileştirme özelliği olan bir pigmenttir. Bu pigmentin bol olarak olduğu meyveler, böğürtlen, kızılcık, kiraz ve yaban mersinidir. Bu meyveler bol miktarda yenilmelidir. Kolajen üretimini destekleyen Lysine bileşenidir. Bu bileşen, et, balık ve süt, fasulyede bol miktardadır. Bu bileşen C vitamini ile alındığında kolajenin ana maddesi oluşur.

Leave a Reply