Düşük tansiyon nedir? Nasıl tedavi edilir?

düşük tansiyon-2

Kan basıncının düşük olmasına düşük tansiyon denmektedir. 9/6 sınırının altına düşen tansiyonu ifade etmektedir. Belirgin bir semptom göstermeyen düşük tansiyon normal bir durumdur ve tedavi edilmesini gerektirmemektedir. Yine de bazı hallerde bu durumun altında yatmakta olan sorunun işareti olabilmektedir.

Düşük tansiyon yaşlılar için beyne, kalbe ve başkaca hayati önemi olan organlara kan akışının yetersiz olduğunu gösteren bir durumdur. Normalde tedavi gerektirmeyen kronik düşük tansiyonu olan kişilerde kan basıncında olan ani düşmeler baş dönmesi, bayılma ve halsizlik gibi durumlara yol açabilmektedir. Böyle bir sonuç ortaya çıktığında, kan akışının kalp, beyin ve diğer hayati organlara yeterli gelmediği anlaşılmaktadır. Böyle durumlar yaşayan kişilerin doktora gitmeleri ve tansiyonlarını takip ettirmeleri gerekmektedir.

Tansiyon neden düşer?

Tansiyonun düşmesi sıcaklık farklarından kullanılan ilaçlara kadar pek çok değişkenle alakalı olabilmektedir. Gündelik yaşantınızda neler yaptığınız, stres durumunuz, yedikleriniz, içtikleriniz ve daha pek çok farklı etkene bağlı olarak kan basıncında düşme görülebilmektedir.

Düşük tansiyonun olması genetik bir miras olabilir. Bu miras size ailenizin genetik yapısı ile geçmekte ve düşük tansiyon sahibi olabilmektesiniz.

Kişinin vücudunu fazlasıyla susuz bırakması da tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Kişide hemoglobin ya da alyuvar sayısı düşükse yani anemi ise, bu durum da düşük tansiyon nedeni olabilmektedir.

Kalp hastalığı varsa da tansiyon düşüklüğü olabilir. Kalp krizi geçirmiş biriyseniz de kalbin vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığı anlaşılır.

Parkinson türü nörolojik hastalıklar kişinin sinir sistemini tahrip etmektedir. İnsanın sinir sistemi kan taşıyan damarların daralıp genişlemesini de yönetir. Bu nedenle sinir sistemi sorunu varsa damarlar genişleyip kan basıncının düşmesine neden olabilir.

düşük tansiyon

Diyabet veya Addison gibi hormonal bazı rahatsızlıklar da düşük tansiyon sebebidir.

Uzunca süreler ayakta durulduğunda tansiyon düşüklüğü baş gösteriyorsa, beyne kan basıncının çok yüksek olduğu ile ilgili sinyal gönderiliyordur. Beynin almış olduğu bu hatalı sinyal kalp atışlarının yavaşlamasına ve tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Çok ciddi yaralanmalar neticesinde fazlaca kaybedilen kan nedeniyle kan basıncı düşmektedir.

Tansiyon düşmesinde yapılması gerekenler:

Düşük tansiyon için gerekli olan bir tedavi söz konusu değildir. Baş dönmesi, halsizlik ve bayılma gibi sorunlar yaşanıyorsa altında yatan nedenin araştırılması gerekir. Düşük tansiyon durumlarında yapılması gereken bazı önerileri paylaşmak gerekirse;

Vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmelidir.

Yemeklerinize bir miktar tuz ilave ederek tansiyonunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Aç kalmayın ve sık aralıklarla yemek yiyin.

Hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı, jimnastik veya yüzme gibi egzersizlere ağırlık verilmelidir.

Tansiyonunuz düşüyorsa gece soğuk bir duş alın.

Ani hareketlerle yatağınızdan kalkıp doğrulmayın.

Düşük tansiyon halinde yatarak uzanın ve dinlenin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,33 out of 5)
Loading...

One Response

  1. SIMONE GULZARI 29 Kasım 2015

Leave a Reply