Boy Uzatan 12 Mucize Gıda


Boy uzatan 12 mucize gıda

Boy uzatan 12 mucize gıda: Boy uzamasına yardımcı olan bazı mucize gıdaların olduğunu biliyor musunuz? Yazımızda boyun doğal yollardan uzamasını sağlayan bazı gıdaları sıraladık.

Bu gıdalara geçmeden önce birtakım bilgileri de paylaşmak istiyoruz. Boy genetik faktörlere bağlı bir durumdur, ama bu genetik faktörlere ek olarak büyüme çağında yapılması gereken şey doğru ve dengeli bir beslenmedir. Vücudun gelişimi ve boyun uzaması için gereken bazı vitamin ve mineraller vardır. Bunların alınmaması ya da eksikliği boyun sınırlı düzeyde kalmasına yol açabilir. Çocuklarınızın büyüme çağındaki beslenme programına aşağıda sıraladığımız gıdaları ekleyerek, protein ve vitaminleri eksiksiz almalarını sağlayabilirsiniz.

Mesela; Zengin D vitamini içeren besinler kalsiyum emilimini sağlamakta, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirerek boyun uzamasına yardımcı olmaktadır. D vitamini ve proteinden başka boy uzamasında kalsiyumun önemi büyüktür. Kalsiyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi kemiklerin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Güçlü ve sağlıklı bir kemik yapısı için, kalsiyum yönünden zengin süt ürünlerinin de beslenmeye dahil edilmesi gerekmektedir. İşte, boy uzamasına yardımcı mucize gıdalardan bazıları;


1- Balık:

Protein ve vitamin yönünden en zengin gıdaların başında deniz ürünleri gelir. Özellikle ton ve somon balıkları zengin birer D vitamini kaynağıdır. İçeriğinde zengin protein barındıran balıkların tüketilmesi boyun uzamasına da katkı sağlamaktadır.


2- Yumurta:

Kalsiyum ve D vitamini bakımından çok zengin bir besin olan yumurta, sağlıklı bir vücut ve güçlü kemikler için gereklidir. Yumurtadaki temel besinleri ve vitaminleri en etkin şekilde alabilmek için haşlanmış olarak tüketmenizde fayda vardır.

3- Soya:

Kemiklerin kalsiyum ve vitaminleri gerektiği gibi emilimini sağlayabilmesi için, soya sütü ve soya fasulyesini beslenme programına eklemeniz gerekmektedir.

4- Tofu:

Kalsiyum açısından zengin ve düşük kalorili tofuyu da beslenme programınıza dahil etmeniz boy uzaması için faydalıdır.

5- Kabak çekirdeği:

Yeni dokuların oluşmasına ve dokuların onarılmasına yardımcı olan kabak çekirdeği, içeriğindeki aminoasitler sayesinde vücut gelişimine de katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla boy uzamasında etkilidir.

6- Havuç:

A ve C vitaminleri bakımından zengin bir besindir. İçeriğindeki A vitamini kemiklerde kalsiyumu korur, kemikleri güçlendirerek sağlıklı olmasını sağlar. Bunların yanı sıra görme yetisini kuvvetlendirmekte ve cildin daha parlak olmasını sağlamaktadır.

7- Ispanak:

Doğal yollardan boyun uzamasına katkı sağlayan ıspanak, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri beslenme programınızdan eksik etmeyin.

8- Süt:

Kemiklerin büyümesi ve güçlü olabilmesi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Süt tüketmek boyun uzamasını arttırdığı gibi, kalsiyumun kemiklerde korunmasını ve tutulmasını sağlayan A vitamini bakımından da oldukça zengin bir besindir.

9- Muz:

Sağlıklı ve güçlü kemik yapısı için her zaman muz önerilir. Boy uzamasına da katkı sağlayan muzun sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.

10- Tavuk:

Protein yönünden en zengin besindir. Tavuk eti, vücuttaki doku ve kas oluşumu için gereken proteini sağladığı gibi, boyun uzamasına da yardımcıdır.

11- Taze fasulye:

Kemiklerin dokusunu inşa eden, gelişimini arttıran ve vücuttaki kan dolaşımını hızlandıran etken minerallerdir. Doğal yollardan boyun uzamasını sağlayabilmek için bol miktarda taze fasulye tüketilmesi bu protein ve mineralleri almanızı sağlar.

12- Yoğurt:

Kalsiyum ve protein açısından süt ürünleri büyük önem taşımaktadır. Boyun uzamasına yardımcı olan A, B, D ve E vitaminleri bakımından zengin bir besin olan yoğurt, sindirim için de önemli bir gıdadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,50 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. N.Gürbüz Köse 10 Ağustos 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor