Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Ne Yapılmalı


sağlıklı saçlar

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Ne Yapılmalı: Saçlarınızın sağlığı aslında hormonlar, stres ve beden sağlığınız ile çok ilgilidir. Saç sağlığı konusunda dikkat etmeniz için en önemli konu genel sağlınızdır. Sağlıklı beslenmek, protein, yağ ve mineral almak, stresten uzak bir hayat yaşamak gereklidir. İşte, sağlıklı saçlar için yapılacaklar;

Hipotroidi (Tiroid yetmezliği)


Tiroid bezinin yeterince çalışmaması kaynaklı olarak oluşan bir durumdur. Saç dökülmesi, kilo alma, kuru cilt başlıca belirtileridir. Saçların sağlıklı olabilmesi için, tiroid bezinin yeterli hormon üretmesi gerekmektedir. A vitamini, selenyum, çinko ve iyot  tiroid  bezinin çalışması için gereklidir. Bu nedenle, tereyağı, karaciğer, kuru yemiş, sarımsak, kırmızı et ve Hindistan cevizi yapında bolca yenilmelidir.

Bitkisel yağlar, lahana, soya, bezelye, keten tohumu, yer fıstığı tiroid bezinin az çalışmasına neden olur. Bu nedenle yenilmemelidir. Kullanılan bazı tiroid ilaçları, saçlarda dökülmeyi hızlandırabilir. Bu nedenle saç dökülmesi durumunda doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşun. Sağlıklı saçlar için tiroid bezinin sağlıklı çalışması şarttır.


Protein, yağ, vitamin ve mineraller

Sağlıklı saçlar için protein, çinko, demir ve sağlıklı yağlarla, D vitamini gereklidir. D vitamini almak için günde yaklaşık 15 dakika kadar güneşlenmek gereklidir. Saçın temel yapısı proteindir. İşte bu nedenle vejetaryen beslenenlerde veya et az yiyenlerde saçlarda dökülme görülür. Kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri, baklagiller ve kuru yemişler eksikleri tamamlamaktadır.

Demir de, vücutta tüm dokulara oksijen taşımaya yardımcıdır. İşte, bu nedenle vücudunuzda demir eksikliği olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü, demir eksikliği olan kişilerde saç kökleri oksijen alamadığından zayıflar ve dökülmeye başlar.

Saçlarınızda kuru, mat ve kepekli, görünüm varsa, yağ alımınız eksik denilir. Bahsettiğimiz yağlar sağlıklı olanlardır. Balık, keten tohumu, ceviz ve badem de bu sağlıklı yağlar vardır. Hatta omega3 yağ asidi takviyesi alınabilir.

Stres

Stres başlıca saç kaybı nedenidir. Hatta saçlarda saç kıran, saç nezlesi, kırılmalar oluşabilir. Sağlıklı saçlar için stresten uzak durmak gereklidir. Yoda, meditasyon, yürüyüşler ile stresi yönetin. Fazla şeker kullanmayın, magnezyum alın. Magnezyum vücudu sakinleştirir. Kuru yemişler ve ıspanak sakinleştiricidir. Yediğiniz yemeklere dikkat edin. Sağlıklı saçlar için, stresten uzak durun.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor