Kozmetik ürünlerdeki 9 tehlikeli gerçek

kozmetik-urunlerdeki-tehlikeli-gercekler

Kozmetik ürünlerdeki tehlikeli gerçekler: Kozmetik ürünler konusunda çok fazla ihlal vardır. Pek çok kozmetik ürünü merdiven altı olarak üretildiğinden sağlığımıza ve cildimize ciddi hasarlar vermektedir. Genelde bu ürünler çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu ürünlerden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. İşte, kozmetik ürünlerdeki tehlikeli gerçekler;

içeren düzleştiriciler:

Keratin içeren saç bakım ürünlerinin içerisinde yapılan araştırmalarda yüksek oranda formaldehite rastlanmaktadır. Uzun süre bu ürünleri kullandığınızda kanser yaratan bu ürün ciddi manada tehlikelidir. Eğer 1-2 ayda bir defa kullanıyorsanız pek problem yaratmasa da uzmanlar kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Saç boyaları:

Bugün hala saç boyalarının kanser yaptığı ile ilgili kesin bir bilgimiz yok. Araştırmalar hala devam etse de, koyu renk saç boyası kullanan kadınlarda lenfoma ve kan kanseri oranları artıyor. Bu araştırmalar kesin olmasa da hiç yabana atılmamalıdır.

Bu olayın çözümü ise bitkisel saç boyalarıdır. Bitkisel olan boyalar ve kına saçın kimyasala maruz kalmadan saç rengini değiştirir. Bitkisel boyalar, gerçek boyalara göre çok daha çabuk aktığından istenilen renge erişilmiyor. Uzmanlar saç boyalarını derinize değdirmeden uygulamayı öneriyor. Bu durumda saç deriniz kimyasalları emmeyecektir.

Renkli gözler ve kontak lensler:

Sadece kozmetik amaçlı alınan renkli kontak lensleri kullanmak size gözlerde enfeksiyon ve yaralanmalar ile baş başa bırakabilir. Bu durumda, kontak lensleri güvenilir ve hijyenik yerlerden almak gerekmektedir.

İlla göz renginizi değiştirmek istiyorsanız, göz doktoruna giderek reçete ile almak en doğrusudur. Reçeteli lens satan yerden alınan lensleri doktorun önerdiği şekilde kullanmak en doğru olan yoldur.

Kirpik serumu:

Uzun ve gösterişli kirpikler için, kirpik serumu kullanan pek çok kadın var. Oysa bu serumlar ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Göz kapaklarında olan derinin koyulaşmasına ve iris tabakasının kahverengiye dönmesine neden olabilen bu serumlar kullanılmamalıdır.

Kirpikleri gösterişli istiyorsanız takma kirpik kullanabilirsiniz. Fakat kirpikleri yapıştıracağınız yapıştırıcı alerji yapabilir, bu nedenle dikkatli kullanmakta fayda vardır.

Rimel:

Günümüzde artık rimel kullanmayan kadın yoktur. Dolgun kirpikler ve buğulu bakışlar için kesinlikle rimel kullanılır. Rimel kaliteli bir ürün olmaz ise körlüğe bile neden olabilmektedir.

Markasını duymadığınız ve kalitesiz olan rimellerden asla almayın.

Hidrokinin içeren ürünler:

Bu kimyasal cilt rengini açan bir üründür. Yaşlılarda ortaya çıkan siyah lekeler, çiller için kullanılır. Aşırı kullanıldığında cilt rengini ciddi manada açan bu ürün aslında kansere de neden olmaktadır.

Hidrokinin içeren ilaçlar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Cildinizde leke varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalı ve kullanmanız tavsiye edilirse kullanılmalıdır.

Solaryum:

Solaryumun deri kanserini tetiklediğini artık hepimiz biliyoruz. Üstelik kırışıklıklar ve kahverengi lekelerde sıklıkla solaryum sonrası ortaya çıkmaktadır.

İlla teniniz bronz olsun istiyorsanız, yanık ten görünümü veren ürünler kullanabilirsiniz.

Manikür:

Manikür yapılırken kullanılan pek çok malzeme, aseton gibi vs. deriyi, gözü ve burnu tahriş edebilir. Üstelik, manikür yapılırken kullanılan pek çok alet yeterince temizlenmez ise ellerde ve ayaklarda mantar veya enfeksiyon geçebilir.

Manikür yaptırırken kaliteli yerlerde yaptırın. Bacaklarınızda ve tırnak derinizde kesik, çizik varsa iyileşinceye kadar yaptırmayın.

Makyaj malzemelerinin kullanım tarihleri:

Makyaj malzemelerinin hepsinin bir son kullanım tarihi vardır. İçeriklerinde olan koruyucular zamanla etkisini kaybettiğinde malzemede hızla bakteri ürer. Bu nedenle, fondoten 1 yıl, pudra 2 yıl, ruj 1 yıl, maskara 3-4 aydan fazla kullanılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply