Koltuk altı kararması nedir, nasıl önlenir

koltuk altı kararması

Koltuk altı kararması nedir, nasıl önlenir

Koltuk altı kararması, koltukların altında koyu renk lekelerin oluşması ile olur. Koltuk altı karaması koltuk altının tıraş edilmesi, sürtünme gibi nedenlerle oluşur. Bazen ciddi hastalıklar kaynaklı da oluşabilir. İşte, koltuk altı kararması nasıl önlenir?

Koltuk altı tıraşı

Koltuk altını jiletle tıraş etmek, koltuk altında derinin sertleşmesini sağlar. Bu durumda zamanla deri koyu renk almaya başlar. Koltuk altını tıraş etmek yerine ağda yapmak çok daha sağlıklıdır. Ağda, kıl kökleri yanı sıra, ölü hücreleri de alarak temizlik yapar.

Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler içerisinde ağır kimyasallar vardır. Deride döküntü, kaşınma, tahriş ve alerjilere neden olabilen tüy dökücü kremler bazen ciddi hastalıklara neden olabilir. Uzmanlar, uzun süre tüy dökücü krem kullanılmaması gerektiğini söylerler.

Elektroliz yaptırmak

Elektroliz, aşırı pigmentasyona neden olur. Bu nedenle yapılmamalıdır.

Deodorant ve ter önleyiciler

Deodoprantlar ve ter önleyiciler ciddi manada koltuk altında renk değişimi yaratarak, karartır. Bu nedenle içinde paraben, PEG, antibakteriyal madde, alkol ve alimünyum olmayanlar tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca ter kokusunu engellemek için, limon, karbonat, gül suyu, Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır.

Duş almak

Sıcak havalarda sık duş almak gereklidir. Duş alma sayesinde kol altında oluşan bakteriler azalır. Banyo suyuna 1-2 damla limon suyu eklenerek yapılabilir. Bu sayede koltuk altı kararması da engellenir.

Dar kıyafetler

Dar ve sentetik kumaşlar kol altında sürtünme ile pigmentasyona neden olur. Böylece, koltuk altlarında kararmalar ortaya çıkar. Ayrıca sentetik kumaşlar, koltuk altı terinin emilmesine engeldir. Ter uzun süre koltuk altında kalınca kararmalara neden olur. Bol ve teri emen pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.

Kilo kontrolü

Çok kilolu kişilerde koltuk altı yağları birbirine sürterek koltuk altı kararmasına neden olur.

Doğum kontrol hapları

Hormon dengesizlikleri koltuk altı kararması yapabilir.

Hijyen

Koltuk altının temizlenmesi çok önemlidir. Koltuk altı yeterince temizlenmezse, ölü hücreler burada birikmeye başlar. Bu nedenle, koltuk altı ovalayarak temizlenmelidir. Fakat, derinin en ince olduğu yer burasıdır. Ovalarken çok sert olmak da koltuk altı kararmasına neden olur.

Diyabet

Tip 2 diyabet hastalarında, yüksek oranda insülin kanda dolaşır. İnsülin, pigmentasyona neden olur ve deri hücrelerinde birikerek renk değişimi yaratır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply