Saçların hızlı uzamasını sağlayacak 10 yiyecek

Saçların hızlı uzamasını sağlayacak 10 yiyecek: Saçların hızlı uzaması ve sağlıklı olması için özellikle tüketilmesi gereken bazı yiyecekler vardır. Bazen saçlarımızın uçları sürekli kırık, mat ve cansız olmakta, aynı zamanda çok zor uzamaktadır. Bunun nedeni, vitamin ve mineral eksikliğidir. Genelde dengesiz beslenenlerde bu çok sık rastlanan bir durumdur. A, C, E, B5, B6 ve B12 vitaminleri ile birlikte çinko, demir, protein, yağ asitleri, silis ve kükürt, saçların uzaması ve sağlıklı olması için gereklidir. İşte, saçların hızlı uzamasını sağlayan besinler;

Saçları hızlı uzatan ve saç dökülmesinin önüne geçen besinler:

Yumurta;

Yumurta, protein açısından zengin bir besin olmasının yanı sıra, biyotin ve B vitamini açısından da zengin bir besindir. Saç yapısı için gerekli olan protein yumurtadan rahatlıkla alınır. Yumurtanın hem beyazı hem de sarısı yenilmelidir. Yumurtada olan beyaz, vücudun proteini daha iyi emmesini sağlar. Saçlar için her gün yumurta yenilmelidir.

Somon balığı;

Somon, içerisinde omega-3 yağ asitlerini bol miktarda bulundurmaktadır. Hatta en fazla miktarda omega-3 somon balığında bulunmaktadır. Omega-3 yağ asidi saçın hızlı uzamasını sağlamaktadır. Ayrıca B12, vitamin, mineral ve protein somonda bol miktardadır. Bütün bu sayılanlar saçın hızlı uzamasını sağladığı gibi, saç kuruluğunu ve saç kaybını da çözmektedir. Haftada 2 defa somon, ringa balığı, sardalye, alabalık ve uskumru da aynı etkiye sahiptir.

Kırmızı et;

Saçların hem sağlıklı hem de hızlı uzaması için kesinlikle protein gereklidir. Kırmızı et bol protein, demir ve çinko içermektedir. Haftada en az 2-3 defa kırmızı et tüketilmelidir. Fakat kolesterol probleminiz varsa başka proteinlere yönelmek gerekebilir.

Saç Nasıl Uzar? Hızlı Saç Uzatma İçin Doğal Tarifler

Baklagiller;

Saçların uzaması için gerekli olan lif, B vitamini, çinko, protein ve mineraller baklagillerde bol miktarda bulunur. Baklagillerde demir olması da saçların sağlıklı tutulmasına katkı sağlar. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi her hafta 2-3 defa tüketilmelidir.

Çekirdek ve doğal tohumlar;

Protein, çinko, selenyum, potasyum, bakır, demir, B vitamini, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum bu ürünlerde bol miktarda bulunur. Bu maddeler, saçların hızlı uzamasını ve saç dökülmesini önlemektedir. Fakat her gün en fazla 1 avuç kadar yenilmelidir.

Kuruyemişler;

Protein, vitamin, mineral ve sağlıklı yağ içeren kuruyemişler, saçların hızlı uzamasını sağladığı gibi dökülmesini de engellemektedir. Badem, fıstık, ceviz ve kaju gibi kuruyemişler kesinlikle saç sağlığı için tüketilmelidir. Günde en çok 1 avuç kadar tüketilmelidir.

Ispanak;

Bol antioksidan içeren ıspanakta oldukça zengin B, C ve E vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 bulunmaktadır. 1 bardak ıspanak suyu, ıspanaklı salata ve ıspanak yemekleri bol miktarda yenilmelidir. Ayrıca brokoli, lahana ve pazı da aynı etkiye sahiptir.

Yulaf ezmesi;

Saç dökülmesinin önüne geçmek ve sağlıklı uzaması için, her gün 1 kase yulaf ezmesi mutlaka yenilmelidir. B vitamini, çinko, protein, bakır, potasyum, fosfor, magnezyum ve demir saçların uzamasını sağlamakta, aynı zamanda da dökülmesinin önüne geçmektedir.

Havuç;

Havuçta bol miktarda beta karoten bulunur. Bu madde saçların hızlı uzamasını sağlar. Havuçta olan A vitamini de saç derisini yağlandırır ve besler. Havucu çiğ olarak tüketmek gereklidir. Sabahları 1 bardak suyu da içilebilir.

Tatlı patates;

Tatlı patates, vücutta alınan beta karoteni, A vitamini, saç derisinde sağlıklı yapıyı sağlar ve saçları kuvvetlendirip A vitaminine döndürür. Bol C vitamini, bakır, demir ve protein de barındırdığı için kesinlikle tüketilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply