Saç nezlesi nedir belirtileri ve tedavisi

saç nezlesi

Saç nezlesi nedir belirtileri ve tedavisi

Saç nezlesi, pek çok insanın yaşadığı bir hastalıktır. Fakat, bir belirti mi yoksa bir hastalık mı olduğu konusunda bir netlik yoktur. Genelde saç nezlesi kendini, kaşıntı, ağrı ve saç derisinde hassasiyet ile belli eder. İşte, saç nezlesi belirtileri ve tedavisi;

Saç nezlesi belirtileri

Saç derisinde hassasiyet, kaşıntı, yanma, ağrı, karıncalanma, sızlama belirtileri vardır. Saçın taranma sırasında şikayetler daha da artar. Çok ender olarak, saç nezlesi ile birlikte saç dökülmesi de yaşanabilir. Fakat, uzmanlar saç dökülmesinin bir belirti olduğunu daha sonra saç nezlesinin başladığını söylemektedir. Saç nezlesi yüksek oranda kadınlarda görülür.

Saç nezlesi neden olur?

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi sonrası saç tellerinin kökünde olan sinirler, beyne sinyal yollar ve ağrı hissi oluşur. Özetle, saç döküldükten sonra bile bu ağrı hissedilebilir.

Ruhi ve fiziksel durumlar

Saç nezlesi psikolojik hastalıklar ile oluşabilir. Zihinsel ve ruhsal çeşitli hastalıklar vücudumuz üzerinde etkilidir. İşte, bu nedenle,  saç nezlesi psikolojik sorunlarla oluşabilir. Depresyon, kaygı bozuklukları, panik atak ve stresli durumlarda saç nezlesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Sinir yapısı

Saç derisinde sinirlerin aşırı hassas olması saç nezlesini ortaya çıkarabilir. Saç derisinde bulunan nörotransmitter maddesinden biri olan P maddesi, saç derisinde ağrıya neden olmaktadır.

Saç nezlesi tedavisi nasıl yapılır?

Saç nezlesinin neden olduğu bilinmediğinden tam olarak tedavisi de yoktur. Fakat, yapılan araştırmalarda bazı uygulamaların saç nezlesine iyi geldiği düşünülmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanmayı bırakan kadınlar, P maddesini bloke eden capsaisin kremi kullananlarda saç nezlesi hafiflemektedir.

Saç nezlesinden korunmak için yapılacaklar

Aşırı sıcak su veya soğuk su ile saçları yıkamayın, kimyasal içeriği fazla olan şampuanlar kullanmayın, saçlarınıza uzun süre saç kurutma makinesi ve fön uygulamayın, saç diplerine düzenli masaj yapın. Saçlar çok sıkı bir şekilde toplanmamalıdır, banyo sonrası havlu ile iyice kurulanmalıdır, dışarı çıkmak gerekiyorsa 1-2 saat banyo sonrası beklenmelidir, protein ve vitamin açısından zengin yiyecekler ile beslenmelidir, saçlara jöle sürülmemeli ve jöle uzun süre bekletilmemelidir, stressiz bir yaşam seçilmelidir.

Saç dökülmesinden korunmak için yukarıda olan maddeleri ciddiye almak ve uygulamak gerekmektedir. Eğer, saçlarınızda kaşıntı, ağrı ve yanma hissederseniz hemen bir doktora giderek önlem almalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply