Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar, Saç bakımı nasıl olmalı

sac-bakiminda-dogru-bilinen-yanlislar

Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar, Saç bakımı nasıl olmalı: Sağlıklı saç, kurumaz, kırılmaz ve dökülmez. Üstelik parlak ve canlı durur. Pek çoğumuz sürekli bakım yaptığı halde saçlarımızın yapısında olan bu bozuklukları değiştiremeyiz. Öncelikle saçın yapısını iyi tanımalı ve saç yapısına uygun ürünler kullanmalıyız. İşte, saç bakımında doğru bilinen yanlışlar;

Kepek sadece yağlı saçlarda oluşur:

Saçların yağlı olması kepeğe neden olur ama kuru saçlarda da aynı sorun vardır. Saçın yıkanma sıklığı çok önemlidir. Saçın fazla yıkanması kurumasına, az yıkanması ise yağlanmasına neden olur. Bu nedenle, her iki durumda da kepek oluşur. Kepek oluşumunu engellemek için yıkama sıklığı mutlaka ayarlanmalıdır.

Banyo sonrası saç şekillendirme:

Islak saçların hemen şekillendirilmesi saçı yıpratır. Hatta saçın taranması ve sert havlu ile ovulması zararlıdır. Doğru olan, havlu ile nemi alınmalı ve yaklaşık 15 cm. uzaktan saç kurutucu ile kurutulmalıdır. Saç şekillenecekse mutlaka %90 kuru olmalıdır.

Saç şekillendiriciler saçı besler:

Saç düzleştirmek ve dalgalı yapmak için kullanılan aletler saçlara ciddi zarar verir. İlla kullanılacaksa ısı düzeyi düşük olmalıdır ve çok arada sırada yapılmalıdır. Bu aletleri kullanmaktansa fön makinesi çok daha iyidir. Saç serumu kullanılacaksa bitkisel olanlar tercih edilmelidir.

Güneş saç sağlığına yararlıdır:

Güneş ışınları cildimize zarar verdiği gibi saçlarımızda da yıkım yaratır. Bu nedenle güneşe çıkarken cildimize güneş yağı sürdüğümüz gibi saçımıza da şapka takmalıyız. Eğer, yaz aylarında havuza giriyorsanız mutlaka bone takılmalıdır. Çünkü klor saçları yıpratır.

Postişler saça zarar vermez:

Saçları uzatmak için kullanılan postişler saça inanılmaz zarar verir. Saça birleşen kısımlar kimyasallarla yapıldığından zararlıdır. Ayrıca saça ağırlık verdiklerinden, saçın dökülmesine neden olurlar. Sürekli kullanırsanız saçta kalıcı hasar yaratabilir.

Saçları kısa kestirmek sağlıklı uzamaya neden olmaz:

Saçlarına sürekli şekil verdiren kişilerin saçları çok hızlı kırılır ve yıpranır. Bu nedenle sık sık kesilmelidir. Bu durumda saç çok daha sağlıklı uzayacaktır.

Saçlar daha sık yıkanırsa sağlıklı olur:

Bu yanlıştır. Burada önemli olan saç şeklinize göre yıkama sıklığını belirlemektir. Yağlı saçlar yıkanmaz ise saç derisinde biriken yağlardan egzama olur. Saçları kuru olanlar sıcak su ile yıkanırsa daha çok kurur. Bunun için saç şeklinize göre ayarlanma yapılmalıdır.

Saçı toplamak incelmeyi sağlar:

Saçın çok sıkı bir şekilde toplanması, büyük bir hatadır. Kıvırcık ve gür saçlı olanlarda yapılan bu hata saçın incelmesini sağlar. Yan bölgelerde hiç saç çıkmayabilir. Saçın hasar aldığı yerlerde saç çıkmaz. Nadiren saç toplanabilir fakat her gün yapılmamalıdır.

Boya saçı besliyor:

Boyalar saça zarar verir. Üstelik saç rengini açmak için kullanılan ürünler çok daha zararlıdır. Hatta organik boyalar bile saça zarar verir. Üstelik boyaların alerji riski taşıdığı da unutulmamalıdır.

Beslenme saç sağlığında etkilidir:

Kötü beslenme saça zarar verir. Vücut yeterince protein, mineral ve vitamin almaz ise saçlarda zayıflama oluşur. Bu nedenle beslenmeye özellikle demir alımına dikkat edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. aslı kalaycı 24 Ocak 2018

Leave a Reply