Saç dökülmesini engellemek için en doğal 10 yöntem

Saç dökülmesini engellemek için 10 doğal yöntem

Saç dökülmesini engellemek için en doğal 10 yöntem: İnsanın yaşı ilerledikçe vücut da yaşlanmaktadır. Erkekler ilerleyen yaşlarında da saçlarının aynı kalacağınız düşünseler de ortaya çıkan sonuç bambaşkadır. Erkeklerin yaklaşık üçte ikisi 35 yaşlarına geldiklerinde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşırlar. Yaşlar 50’ye geldiğinde de %85’lik bir kısım saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmaktadırlar.

Saç dökülmesi ile ilgili süreci yavaşlatmanız ve bu durumu uzatmanız aslında mümkündür. Saçlarınıza yeterli bakımı ve ilgiyi sağladığınızda, saç dökülmesini geciktirerek kırlaşmış ve karizmatik bir görüntüye sahip olma imkanına sahipsiniz. Saç dökülmesini engellemek için 10 doğal yönteme geçmeden önce saç dökülmesine ne sebep olur? buna bakalım.

Saç dökülmesinin sebepleri:

Saç dökülmesinin sebebini daha çok genetik etkenlere yüklemeyi sevsek de, bu sorunun temelinde başka nedenler de yatabilmektedir. Yeterli ve sağlıklı beslenmeme, kullanılan bazı ilaçlar ve kimyasal saç bakım ürünleri, enfeksiyonlar ve stres gibi sorunlar nedenlerinden bazılarıdır. Bu faktörlere dikkat edildiğinde saç dökülmesi uzun yıllar boyu sizi rahatsız etmeyecek ve bu sorunla uğraşmayacaksınız.

1- Balık tüketmek:

Zengin protein ve mineral kaynağı olan balık, aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından da oldukça zengindir. Balıkta bolca bulunan Omega-3 ve D vitamini, kemoterapi alan hastalarda saç dökülmesini önlemek adına kullanılır. Siz de saçlarınızı güçlendirmek istiyorsanız bunları mutlaka almalı, öğünlerinizde bol miktarda balık tüketmelisiniz.

2- Demir eksikliği:

Saç dökülmesinin başta gelen sebeplerinden biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliğinde saç kaybı ciddi oranda olmadığı için fark edilmeyebilir. Uzun vadede demir eksikliği önemli bir sorun yaratacaktır. Özellikle kırmızı et, meyve kuruları, yumurta ve ıspanak gibi besinler demir bakımından oldukça zengindirler.

3- B vitamini alın:

B7 ( biyotin ), B9 ( Folik asit ), B2 ve B12 vitaminleri saç dökülmesini önlediği gibi saçlarınızın uzamasına da katkı sağlamaktadır. B7 Vitamini yani biyotin saç kayıplarının önüne geçmek için kullanılan bir takım ilaçlarda etken madde olarak yer almaktadır. B vitamini eksikliği varsa takviye almanız gerekebilir. Beslenmenizde B grubu vitaminlere yönelerek bu sorununuzu çözme yoluna gidebilirsiniz.

4- Stres yönetimi:

Bazı zamanlarda saçların %85’i büyürken, %15’lik bir kısmı dökülme sürecine girebilmektedir. Özellikle stres bu sürece doğrudan etki etmekte ve saç kaybını %30-40 oranlarına kadar arttırabilmektedir. Yaşanan stres nedeniyle kısa süre sonra istenmeyen bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Bir takım önemli hastalıklar saç dökülmesine yol açsa da, kronikleşen stres durumu da böyle bir sonuç ortaya çıkarabilmektedir. Stres yönetimi, saçlarını kaybetmek istemeyen erkeklerin ilk önceliği olmalıdır.

5- Kişisel hijyen:

Kişisel hijyen, saç dökülmelerinde doğrudan bir etki yapmasa da ilerleyen yaşlarda saç kaybına yol açan bir takım rahatsızlıklara ortam hazırlayabilir. Saçlarınızı sürekli temiz tutarsanız bunun da önüne geçebilirsiniz. Bunu yaparken de aşırıya kaçmayın, aşırı temizlik saç derisine zarar verebilir ve bu da saç dökülmesiyle neticelenebilir.

6- Doktora gidin:

Saçlarınız konusunda bir dermatolog’a görünmenizde fayda vardır. Saç kaybınızla ilgili çözüm dermatolog kontrolünden geçiyor olabilir. Yapılacak tahliller neticesinde eksikliğini gördüğü bazı besinleri belirleyecek belki de vereceği bazı ilaçlar ve takviyeler ile saçlarınızı eski haline getirecektir. Saç dökülmesinin nedeni başka bir hastalık kaynaklı olabilir ve bu hastalığın tedavisi sonucunda da saçlarınızın dökülmesi duracaktır.

7- Düzenli egzersiz:

Yapacağınız egzersizler saç dökülmesini önleyecek başka öneriler kadar etkili olabilir. Yapacağınız egzersizler stresin azalmasına ve saç derisindeki kan sirkülasyonunun yükselmesine imkan sağlayacaktır. Egzersizle birlikte olan terleme de saç derisindeki kirliliğin atılmasına yardım edecektir.

8- Atıştırma yapın:

Öğünlerinizin arasını uzun tutmayın ve 3-4 saatte bir atıştırma yapın. Saç hücrelerinin oluşması için gereken enerji yemek yedikten yaklaşık 4 saat sonra tükenmektedir. Bundan dolayı öğün aralarında atıştırmalıklar alarak gereken enerjiyi sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. Enerjinizi arttırmak için en iyi besinler kompleks karbonhidratlar ve meyvelerdir.

9- Daha çok protein:

Saçlarımız %85 oranında proteindir ve vücudun en hızlı üreyen ikinci hücresi konumundadır. Bundan dolayı saçların enerji ihtiyacı fazladır. Sonuç olarak saçlarınızı güçlendirmek için protein yönünden zengin bir beslenme programı izlemeniz gerekmektedir.

10- Saçlarınızı doğru tarayın:

Saçlarınızı doğru bir biçimde saç fırçası ile taramanız, saç bakım ürünü kullanmanızdan çok daha önemlidir. Saçlarınızı dipten başlayarak ucuna kadar taramanız, doğal saç yağlarının her yere yayılmasına imkan verir. Saçınız ıslak durumdayken en hassas zamandadır ve bu süreçte mümkün olduğunca fırça kullanmayın, normal bir tarakla tarayın.

Saç Nasıl Uzar? Hızlı Saç Uzatma İçin Doğal Tarifler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply