Saç egzaması belirtileri ve tedavisi

saç egzaması

Saç egzaması nedir tedavisi nedenleri ve belirtileri nelerdir işte tüm detaylar bu yazıda. Egzama, deride olan iltihaplardır. Egzama her yerde oluşabilir. Saçların olduğu deride oluşunca saç egzaması olarak bilinir. Saç egzamasına en büyük neden stres kaynaklıdır. Kozmetik ürünler, alerjik reaksiyonlar, saç derisi altında olan yağ bezlerinin fazla yağ üretmesi, saçların temizliğine önem vermemek, gereğinden fazla kuru olan saç derisi saç egzamasına neden olmaktadır. İşte, saç egzaması belirtileri ve tedavisi;

Saç egzaması belirtileri

Kızarıklık, kaşıntı, kepek ve döküntü,

Yağlanma, kabuklanma, pul pul dökülme, saçlarda dökülmeler saç egzamasının başlıca belirtisidir.

Tedavi edilmezse, derinin sertleşmesi ve kaşınması, bölgede su toplanması, yaraların ortaya çıkması, egzamanın saçtan diğer cilt dokusuna yayılması görülür.

Saç egzaması neden olur?

Saç egzamasına neyin sebep olduğu bilinmiyor fakat bazı tetikleyen olaylar vardır. Vücudun reaksiyon yaratarak oluşturduğu bu olayı tetikleyenler;

Saçlarda Aşırı yağlanma

Saç egzaması saç derisinde yaşayan malassaziya isimli mantar kaynaklı oluşur. Bu mantar, saç derisinin aşırı yağlanması ile tetiklenerek saç egzamasını oluşturur.

Stres

Stres, depresyon ve kaygı bozuklukları, bedende savunma mekanizmasını harekete geçirir. Saç derisi bir anda kendini korumaya alır. Bu durumda saç derisinde egzama başlayabilir. Saç egzaması yaşayan hastaların yarısında stres ve depresyon bulunmaktadır.

Aşırı yağlı ve kuru deri, aşırı terleme, iklim değişimleri,

Kimyasal şampuanlar, alerjik tepkiye neden olan maddeler,

Sedef, AIDS, Parkinson, astım hastalıkları saç egzamasına neden olabilir.

Saç egzaması tedavisi

Zinc pyrithione, selenyum, salisilik asit, ketakonazol içeren şampuanlar saç derisinde iltihabı azaltır ve egzamayı rahatlatır. Kömür katranı, karakafes otu, çay ağacı bitkisi yağı ve zeytinyağı saç derisinde olan egzamaya iyi gelir. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu biyotin, saç derisi egzaması ile savaşır.

Ekmek mayası, yumurta, ciğer, kurutulmuş zencefil, kurutulmuş maydanoz saç egzamasına iyi gelir. Saç derisini temiz tutmak ve bakımlı olmak saç derisi egzamasına iyi gelir ve riski düşürür.

Yoğun parfüm, duman gibi alerjik reaksiyona neden olan maddelerden uzak durmak, çok sıcak su ile duş almamak, aşırı terlediğinizde mutlaka saçları yıkayın, stresten uzak bir hayat yaşayın. Saç egzaması tedavisi kolay olsa bile kendini tekrar eder. Pek çok hastada sedef ve diğer deri hastalıkları ile karışır ve yanlış tedavi uygulaması sağlar. Bu nedenle iyi bir dermataloğa gözükmek ve tedbir almak gereklidir.

Leave a Reply