Rahim filmi (HSG) ne zaman ve nasıl çekilir

rahim filmi ne zaman çekilir

Rahim filmi adet kanaması bittikten hemen sonra çekilir. Adet kanaması varken çekilmemelidir çünkü, ilaç ile birlikte adet kanı karın içine yayılabilir. Ayrıca hastanın hamile olmadığından emin olmak gereklidir. Adet kanaması bittikten 2-3 gün sonra hemen rahim filmi çekilmelidir.

Rahim filmi çekilmeden önce yapılması gerekenler

Rahim filmi çekileceği gün aç karna merkeze gelinmesi istenmez fakat, ağrı eşiği düşük olan bazı hastalarda anestezi uygulaması yapılır. Bu durumda merkeze 6 saat hiçbir şey yemeden gelme istenilir.

Rahim filmi çekilmesinden önce bir ilaç hastaya kullandırılmaz. Fakat, ağrı kesici alınmasına izin verilir.

HSG, rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filmi röntgen odasında çekilir. Hasta röntgen odasında bulunan röntgen masasına sırt üstü uzanır.  Bacaklarını açan hastaya spekulum takılır.

Rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir ve rahim ağzına ince bir kanül yani boru yerleştirilir.

Bu esnada odada röntgen teknisyeni ve kadın doğum uzmanı vardır.

Boru içinden radyoopak sıvı yavaş yavaş verilir. Bu sıvının özelliği röntgen ışınlarını geçirmemesi ve röntgen filminde parlak gözükmesidir.

Verilen sıvı, rahim içine ve oradan tüplere, tüpler açıksa karın boşluğuna yayılır. Bu esnada hasta hafif ağrılar hissedebilir. İlaç verilirken birkaç defa karın bölgesinden röntgen çekimi yapılır.

Bazen bu işlem ekrandan canlı olarak izlenebilir fakat bu doktor isterse uygulanmaktadır.

Röntgen işlemi sonrası kanül alınır ve spekulum çıkarılır. Hasta ayağa kalkmadan bir karın filmi çekilir. Toplamda tüm işlem 5-10 dakika kadar sürer.

Rahim filmi sonuçları ne zaman alınır?

Film çekiminden 10-15 dakika kadar sonra sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Siyah röntgen kağıtlarına basılan filmler hakkında radyoloji uzmanı bir rapor hazırlar. 1 saat içinde rapor ile birlikte rahim filmi hastaya ya da doktora teslim edilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply