Prostat sağlığı için önerilen besinler

sağlığı için önerilen besinler: Ülkemizde her 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinin önlenebilmesi amacıyla neler yapılabilir? Yazımızda, prostat sağlığı için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Prostat neden olur?

Erkeklerde doğuştan gelen ve yaşın ilerlemesiyle beraber hormon dengesinde yaşanan değişiklikler yüzünden büyüyen prostat, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Prostat ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar; 60 yaş erkeklerin yaklaşık %50’sinde, 80 yaş erkeklerin de %90’ında iyi huylu prostat büyümesi yaşandığını, her 12 erkekten birinin de prostat kanserine yakalanmakta olduğunu ortaya koymuştur.

Erkeğin yaşı, hormonlar, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, aile öyküsü, A ve D vitamin değerleri prostat sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Beslenmede tüketilen gıdalar konusunda özen gösterildiğinde, prostat hastalıklarına karşı önlemler de alınabilmektedir.

Prostat sağlığına faydalı 6 besin;

1- Domates; İçeriğinde bulunan likopen sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Likopen, prostat sağlığına katkı sağlayan önemli bir besindir. Oldukça güçlü bir antioksidan olup, vücuda besinler yoluyla alınabilmektedir. Bir araştırma sonucunda; 10 hafta süreyle günde 50 gram domates yiyen ve iyi huylu prostat büyümesi bulunanların PSA değerlerinin %10’dan daha düşük olduğu belirlenmiştir. 48 bin erkek hasta üzerinde gerçekleştirilen başka bir çalışmada ise, domates ve domates barındıran besinlerin yoğun şekilde tüketilmesi sayesinde, prostat kanserinin gelişme riski %35 azalmakta, agresif prostat kanserinin oluşma riski de %53 düşüş göstermiştir.

2- Zerdeçal; Mevcut tümörün küçülmesini ve yayılmasını önleyen zerdeçal, soğuk algınlığı, iltihaplanma ve astım rahatsızlıklarında da etkili olmaktadır. Özellikle başta olmak üzere, kanser önleyici özellikleri de gerçekleştirilen araştırmalarda belirlenmiş durumdadır. Prostat kanserinin önlenmesi ve tedavisi konusunda etkili olmakla birlikte, tümörün büyümesini de ciddi oranda azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, kemiklere yayılımını da önleme özelliğine sahip etkili bir besin maddesidir.

3- Nar; Prostat kanserinde büyümeyi yavaşlatmaktadır. Nar, antioksidanlar ve ellagitannin olarak adlandırılan bitkisel besinler açısından oldukça zengindir ve prostat sağlığı konusunda ciddi yararları bulunmaktadır. Nar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar, nar özünün kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığını göstermiştir. Aynı zamanda apopitozis olarak adlandırılan programlı hücre ölümünün hızlanmasına da katkı sağlamaktadır. Nar suyunda yer alan ellagitanninler de, prostat kanseri hücrelerinin beslenmesini sağlayan yeni damar oluşumlarını da durdurmaktadır.

4- Somon; Kanser ile mücadelede oldukça güçlü bir antioksidan olan somon, Omega3 yağ asitleri bakımından çok zengindir ev prostat sağlığı açısından önemli bir besindir. Omega3 yağ asitlerinin vücuda alınabilmesinin en besleyici ve lezzetli yöntemi somon tüketmektir. Somonda bulunan zengin Omega3 yağ asitleri prostat kanserinin önlenmesinde, büyümesinde ve ilerlemesinin yavaşlatılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Her hafta bir öğün somon balığı tüketmek, prostat kanserine genetik yatkınlığı olan erkeklerde ileri evre kanser gelişiminin riskini düşürebilmektedir.

5- Yeşil çay; PSA değerinin düşmesini sağlayan yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, bazu bakteri ve virüsleri yok etmekte, prostat kanseri de içinde olmak kaydıyla farklı kanserlere karşı mücadele etmeyi sağlayan oldukça güçlü bir antioksidandır. İçeriğindeki polifenoller, kişideki PSA seviyelerinde önemli düşüşler sağlamaktadır. Her gün 3 fincan kadar yeşil çay içen erkekler, prostat kanserine daha az yakalanma riski taşımaktadırlar. Yeşil çay ile ilgili çalışmalarda; prostat kanserini tetikleyen enzimlerin baskılandığı ve programlı hücre ölümünü (apopitozis) tetiklediği belirlenmiştir.

6- Kabak çekirdeği; Prostat sağlığına olan etkileri bilinen kabak çekirdeği, özellikle iyi huylu prostat büyümesini azaltmaktadır. İçeriğindeki yararlı yağ, hormonların prostat hücrelerinin çoğalmasını tetiklemesini önlemektedir. Bunun yanı sıra, içeriğinde bulunan karotenoidler ve Omega3 yağ asitleri de bulunmaktadır. Kabak çekirdeği ile ilgili araştırmalarda; yaptıkları beslenme diyetlerinde yüksek oranda karotenoid olan erkeklerde iyi huylu prostat büyümesinin riskini düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca içeriğinde çinko da yer alır ve çinko prostat sağlığını destekler özellik taşımaktadır. Son olarak, çinkonun prostat kanserinin gelişimine karşı da koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/prostat-sagligi-icin-tuketilmesi-pembenar-detay-erkeksagligi-2566452/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply