Orgazm nedir, kadınlar nasıl orgazm olur?

, kadınlarda orgazm nasıl olur?: Yazımızda orgazm, kadın orgazmı ve boşalma problemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Orgazm nedir?

Zevkin ve cinsel uyarımın en tepe noktası orgazm olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir tanımlama ise; beynin cinsel uyarıları yoğun şekilde aldığında, vücudun genital bölgelerinin bu uyaranlara eş zamanlı olarak tepki vermesidir. Orgazm, erkeklerde ve kadınlarda farklı biçimlerde ve farklı etkilerde yaşanmaktadır. 4 bin kadında gerçekleştirilen araştırmalar, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı tespit edilmiştir. Kadınların yalnızca 10’da birinin her gerçekleştirdikleri cinsellikte orgazm yaşadıkları da diğer bir gerçektir. Klitoral uyarı yapılmadan orgazm yaşayan kadınların oranı yaklaşık %30, mastürbasyon ile orgazm olan kadınların oranı da %34 kadardır.

Orgazm, kimi toplumlarda yalnızca erkekler için önemli olarak görülse de, tam tersi orgazm kadınlar açısından hayati öneme sahiptir. Ruh ve beden sağlığı bakımından cinsel hayat ve orgazm oldukça önemlidir. Bir takım toplumsal inanışlar, utangaçlık ve yanlış bilinen bilgiler nedeniyle birçok kadın, hayatlarının en güzel dönemlerini sorunlarla geçirmektedir.

Orgazm nasıl meydana gelir?

Cinsel yaşamda en fazla merak edilen konulardan biri de orgazmın nasıl oluştuğudur. Orgazm öncesi, dakikalar boyu devam eden bir haz dönemi bulunmaktadır. Bu noktada genellikle vajinada ya da rahimde, istemsiz zevk verici kasılmalar birden bire ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman bu kasılmalar olmaksızın da orgazm yaşanabilmektedir. Orgazm sırasında karında, kollarda, bacaklarda ve sırtta istem dışı kasılmalar ve spazmlar olabilmektedir. Orgazm esnasında kadınlarda vajinanın kayganlaşmasına yol açan sıvılar olabilmektedir. Orgazm sırasında meydana gelen kasılmaların, spermlerin rahim ağzına doğru yönelmesini ve hızlanmasını sağladığı tahmin edilmektedir.

“Kadın orgazmı nasıl olur”

Kadın orgazmı erkeklerin orgazmına çok benzemektedir. Vajinaya erkeklerde yaşanan sertleşmeye benzeyen bir kan akımı meydana gelir. Klitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme yaşanır. Orgazm sırasında uterusta ve çevresindeki kaslarda ritmik kasılmalar yaşanır. Aynı anda beyindeki hipotalamus ve limbik sistemde etkileşim meydana gelir. Kasların gevşemesi ve kan akımının artmasına bir takım biokimyasallar etki etmektedir. Ayrıca kadınlardaki cinsel fonksiyonlar da türlü hormonlarla etkilenmektedir. Vajinanın hücresel devamlılığı östrojen hormonu, cinsel tahrik ve orgazm ise androjenlerle etkilenmektedir. Orgazmın belirtileri olarak sık nefes alıp verme, kan basıncında ve kalp atımında artma sayılabilir. Bununla birlikte dudaklar koyulaşır, göz pupilleri büyür, Klitoris ıslanır ve sertleşir, meme uçları da dikleşir. Kadının heyecanının artmasıyla birlikte terleme ve deride kızarıklık meydana gelir. Kadının klitorisi, vajen, pelvik organlar ve dudaklarda büyüme meydana gelir.

Orgazmın olmamasının nedenleri;

Yaşanan bazı durumlarda kadınlarda orgazm yaşanmayabilir. Orgazm oluşmamasının çeşitli nedenleri vardır, ancak daha çok yeni evlilerde görülen bir durumdur. Evlenmeden önce cinsel tecrübe yaşamamış genç kadınlardaki ilk gece korkusundan dolayı orgazm yaşanmayabilmektedir. Bunun yanı sıra kokulu akıntıların olması nedeniyle oluşan tiksinme durumu da orgazm oluşmasını engelleyebilir. Diğer bir neden de etkili bir doğum kontrolü ve korunma yöntemidir. Gebe kalma korkusu yüzünden orgazm yaşanamayabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücutta östrojen azlığı ve menopoz da orgazmın oluşmasını engelleyebilir. Kadınlarda orgazmın oluşmamasına vajinal kuruluk ve ağrılar da sorunlar meydana getirebilmektedir.

Erkeklerde erken boşalma;

Erken boşalma sorunu genellikle erkeklerde yaşanan bir durumdur. Erken boşalma; eşin cinsel doyuma ulaşmasından evvel meydana gelen boşalma (ejakülasyon) şeklinde tanımlanmaktadır. Bu durum, daha çok ilk defa cinsel birliktelik yaşayan erkeklerde yaşanan bir sorundur. İlerleyen süreçte erken boşalma problemi kendiliğinden düzelebilir veya sürebilir. Eğer sürmekte olan bir erken boşalma sorunu varsa, daha çok kişinin gerginlik yaşaması, stres olması ve az sıklıkta cinsel ilişki yaşaması neticesinde meydana gelmektedir.

Orgazm çeşitleri nelerdir?

Kadınların vücudunda çokça erojen bölge bulunmaktadır ve bu da orgazmın çeşitleri olmasını sağlamaktadır. Vajinal ve klitorl orgazm olarak iki grup orgazm vardır. Klitorisin çevresinde olan bölgeler oldukça duyarlı olmaktadır. Fiziksel tek fonksiyonu cinsel zevk vermesidir. Kadınlar genellikle klitoral orgazmın çok daha fazla olduğunu, vajinal orgazmın daha zor yaşandığını düşünmektedirler. Vajenin en duyarlı bölgesi dıştaki üçte birlik kısımdır. Her iki orgazmın birbirinden daha iyi olduğunu söyleyebilmek pek doğru değildir, çünkü iki orgazm da farklı zevk alma yöntemleridir. Kadınlar tecrübeleri ışığında iki türden birini seçebilir ve partnerinin hangisini tercih ettiğini bilmesi gerekir.

Kadın cinselliğindeki en önemli nokta vajina değil klitoris olarak tanımlanmıştır. Klitoris, binlerce lif barındıran ve beyinden sonraki en önemli cinsellik merkezidir. Klitoris ile alakalı yeterli bilgisi olmayan çiftler, orgazm sorunu ya da boşalma sorunuyla ilgili olarak doktora görünmektedirler. Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi meni çıkışı yoktur ve kadın boşalması sübjektif bir eylemdir. Bu, çiftler arasında sorunlara da yol açabilmektedir. Kadın boşalmasında ya da orgazmında, kadının nefes alıp verme hızı artmakta, istem dışı kasılmalar meydana gelmekte ve vücutta kızarmalar yaşanabilmektedir.

Orgazmın faydaları nelerdir?

Kadın ve erkekler için birçok faydası bulunmaktadır. Cinselliğin avantajlarından faydalanmak için bunun doğal bir ihtiyaç olduğu ve yaradılışla verilen bir hediye olduğu düşünülmelidir.

 • Kişide hem bedensel hem de ruhsal rahatlama sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yaşanan stresi azaltır ve yok eder.
 • Kişinin uyku kalitesinde artış sağlar.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Ağrı eşiğinin yükselmesine yardım eder.
 • Cildi güzelleştirmesinin yanı sıra, her iki cinsi de değerli hissettirir ve ilişkileri güçlendirir.
 • Doğal bir spor aktivitesidir. Seratonin hormonu üretimini arttırır ve mutluluk verir.

Kadınlarda sık yaşanan cinsel sorunlar;

Kadınlarda genellikle cinsel isteksizlik, boşalma ve orgazm bozuklukları gibi cinsel sorunlar yaşanmaktadır. Vajinismus, cinsel sorunların ilk sırasında yer almaktadır. Tedavisinin yapılmaması halinde, mutsuz evliliklere neden olduğu gibi boşanmaya da yol açabilmektedir. Toplumumuzda her 10 kadından birinde görülen bir sorundur. Kadınların yaklaşık %40’ında ise orgazm, boşalma ve cinsel isteksizlik sorunu görülmektedir.

Kadınlardaki bu cinsel isteksizlik ve boşalma problemleri giderilmezse, mutsuz bir evliğe zemin hazırladığı gibi, kadının yeterli olmadığı algısına da yol açabilmektedir. Günümüz kadınlarının şehirlerde iş yaşantısına girmeleri, kariyer hedeflerindeki artış bir takım cinsel problemlere neden olabilmekte ve yetersiz bir kadınlık algısına zemin hazırlayabilmektedir.

Kadınların orgazm sorunları nasıl çözümlenir?

Yaşanan her cinsel ilişki sırasında boşalma veya orgazm yaşama, kadınların en temel haklarından biridir. Şayet kadınlar o ana odaklanabilir, cinsel bir takım mitlerden zihnini uzaklaştırabilir ve korkularından kurtulabilirse, klitoral uyarıyı da yeteri kadar alabilirse cinsel ilişkiden zevk alması kesindir. Bu durum çok doğal bir süreçtir ve en sonunda boşalma yaşanması kaçınılmazdır. Orgazm konusu ise, duyguların ve ruhun tam olarak birlikteliğe katılması, boşalmanın olduğu vajinal ve pelvik kaslara da eşlik ederek yaşanacak bir süreçtir.

Kadınlardaki geç boşalma ya da orgazm olamama sorunu tümüyle cinsel bir mittir. Çekincelerinden uzaklaşamayan, yaşadığı birliktelikte seyirci rolünü üstlenen ve yaşadığı ana odaklanamayan kadın genellikle orgazm yaşayamaz. Aslında kadının boşalma süreci, erkeklere nazaran çok daha kolay bir süreçtir.

Cinsel sorunlarınızda bir doktora başvurun;

Kadınların yaşadığı orgazm sorunları, kadın doğum uzmanları, ürologlar, psikologlar ve psikiyatristlerin oluşturduğu bir ekibin uzmanlığıdır. Çünkü cinsel konular kişilerin en mahrem ve en özel konularıdır. Bu sorunların derinliklerinde çocukluk travmaları, psikolojik yapılar ve anne baba ilişkilerinden detaylar içerebilmektedir. Buna göre cinsel işlev bozuklukları, basit bazı bilgilendirmelerle ve yanlış bir takım bilgilerin düzeltilmesiyle giderilebildiği gibi, kimi zaman oldukça uzun soluklu bir psikoterapi gerektirebilmektedir.

Cinsel problemler için tavsiyeler;
 • Vajinal kuruluk sorunu olanlar, doktorunun önerisiyle kayganlaştırıcı kullanabilir.
 • Cinsel isteksizliği bulunan kadınlara, cinsel isteğin artmasını sağlayacak teknikler ve farklı pozisyonlar tavsiye edilebilir. Pelvik kasları çalıştıran Kegel Egzersizi ile bu kaslar güçlendirilebilir.
 • Sigara ve alkol kullanımı varsa, bunlar azaltılarak ya da tamamen bırakılarak cinsel hayatın kalitesi arttırılabilir.
 • Kan şekerinin çok sıkı bir şekilde kontrol altında tutulması gerekmektedir.
 • Obezite önlenmeli, aşırı kilolardan kurtulmak için düzenli spor yapılması gerekir.
 • Kanda yüksek şeker seviyesinden dolayı meydana gelen vajinal enfeksiyonların tedavisinin yapılması önemlidir.
 • Eğer kadınlık hormon düzeylerinde düşüklük söz konusuysa, doktor kontrolünde hormonal tedavi yapılabilir.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/orgazm-nedir/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply