Ökse otunun faydaları, Ökse otu neye iyi gelir?

Ökse otunun faydaları, Ökse otu neye iyi gelir: Şifalı bitkilerden biri olan ökse otu, başta kanser hastalıkları ve tansiyon sorunu olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yazımızda, ökse otunun faydaları ile ilgili bilgiler paylaşacağız. İşte, detaylar;

Ökse otu, eski çağlarda hastalıkların tedavisinde ilaç şeklinde kullanılıyordu. Ökse otunun faydaları, günümüzde herkes tarafından bilinmemekte ve faydalanılmamaktadır. Bilinen faydaları olarak kanser hastalıkları, diyabet, kan basıncı, sinir sistemi, bağışıklık sistemi, restoratif anksiyete, inflamasyon, menstrüasyon ve horlama gibi rahatsızlıklarda kullanılması sayılabilir.

Ökse otunun faydaları oldukça fazla olup, kullanılmadan evvel bazı püf noktalarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Ökse otunun sapı ve yaprakları zehir ihtiva etmektedir ve bunların hiçbir şekilde tüketilmemesi lazımdır. Ökse otu meyvesinin çiğ şekilde tüketilmesi de zehirlenmeye neden olabilir.

Geçmişte çok çeşitli hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılan ökse otunun faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, aşağıdaki bilgileri dikkatlice değerlendirmenizi öneririz.

Ökse otunun faydaları nelerdir?

Kansere karşı savaşır; Ökse otu, kansere karşı oldukça etkili bir bitkidir. Özellikle kemoterapi alan hastaların durumlarında hafifleme sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında kanser hücrelerinin ölmesine de yardımcı olmaktadır. Kanser tedavisinde faydalı olmasının en başta gelen nedeni, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücudu hastalıklara karşı koruma sağlamasıdır.

Tansiyonun dengelenmesinde etkilidir; Ökse otunun hipertansiyon üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu düşürerek kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalıklarına karşı önleme etkisi yapar. Tansiyonun hem düşmesini hem de yükselmesini önlemektedir.

Diyabete (şeker hastalığı) iyi gelir; Ökse otu çayı, her gün 2-3 bardak kadar içilirse kanda şeker düzeyini düşürmektedir. Bunun yanı sıra, insülin üretimini de yönetmektedir.

İltihaplanmalara karşı savaşır; Ökse otu doğal bir antiinflamatuar olup, artrit ve başka eklem ağrılarına yol açan enflamasyonu içten ve dıştan tedavi etmektedir. Bu özelliğinden dolayı sindirim sorunları ve mide ağrılarında hafifleme sağlamaktadır.

Üst solunum yollarında etkilidir; Üst solunum yollarında yaşanan tahriş ve tahribatı azaltan ökse otu, boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, göğüs sıkışıklığı ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

Strese karşı etkili; Sinir sistemini rahatlatan ve stres hormonlarının azalmasına katkı sağlayan ökse otu, depresyon, stres, anksiyete ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Kanamaların durmasına yardımcıdır; Bağırsak, burun ve akciğer kanaması gibi kanamalarınız olduğunda, ökse otu çayı hemostatik bir etki yapar ve kanamaların durmasını sağlar. Her gün 1 fincan ökse otu çayı tüketebilirsiniz.

Uyku sorunlarında etkilidir; Eğer uykusuzluk ve huzursuzluk yaşıyorsanız, ökse otu çayı bu sorununuzda size çözüm sağlayacaktır. Sinir sisteminde rahatlama ve yatıştırma etkisi gerçekleştiren ökse otu, çok rahat ve dinlendirici bir uyku uymanıza yardım edecektir.

Regl ağrısını giderir; Şayet çok şiddetli bir regl döneminde ağrı ve kramplar oluyorsa, ökse otu çayı bu dönemdeki gerginliklerinizi ve krampları azaltacaktır.

Ökse otu çayı;

İlk önce 1 fincan soğuk suya ince şekilde kıyılan 1 çay kaşığı ökse otu ilave edin ve bunu 1 gün süreyle oda sıcaklığında bırakın. Sürenin sonunda hazırladığınız karışımı ısıtarak çay olarak tüketin.

Ökse otunun yan etkileri nelerdir?

Eğer ökse otunu çiğ şekilde tüketirseniz nöbet geçirmenize neden olabilir. Anaflaktik şok da dahil olmak üzere bazı önemli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ökse otunun tüketilmeye başlanmasından önce, mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ayrıca, gebe ve emziren kadınların ökse otunu tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/okse-otunun-faydalari-pembenar-detay-alternatiftip-2571297/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply