Mideye iyi gelen yiyecekler

mideye-iyi-gelen-yiyecekler

Mideye iyi gelen yiyecekler, hangi gıdalar mideye iyi gelir işte detaylar.  sağlığının korunması ve hastalıklarının önlenmesi için yapılacak en iyi şey, mide dostu olan yiyecekleri tüketmek ve buna özen göstermektir.

İnsan vücudunun önemli bir sindirim sistemi organı olan midenin korunması ve doğasına uygun olarak işlevini gerçekleştirebilmesi için sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı mideye zararı olabilecek besinler yerine, mideye faydası olan yiyecekler ile beslenmek en doğrusudur. İşte, mideye iyi gelen yiyecekler;

yogurt

1- Yoğurt:

Midedeki bakteriyel enfeksiyonlarla etkin bir şekilde mücadele eden yoğurt, sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Probiyotikler faydalı bakterilerdir ve mide çeperlerinde bulunurlar. Bunlar mide sağlığını korumakta ve sindirimin düzenli olmasını sağlamaktadırlar. Yoğurt çok iyi bir probiyotik kaynağıdır ve mideye iyi gelen yiyeceklerden biridir. Diğer bir süt ürünü olan kefir de aynı yoğurtta olduğu gibi kalsiyum, D vitamini ve probiyotikler ihtiva etmektedir.

armut

2- Armut:

Çok iyi bir lif kaynağıdır. Armut sindirilmesi çok kolay olan meyvelerden biri olup, mideyi yormadan besin maddelerine ayrılmaktadır. Aynı zamanda ince bağırsaklar gibi diğer tüm sindirim organlarının da yorulmamasını sağlamaktadır. İçeriğindeki sorbitol denen şeker nedeniyle ince bağırsaklarda su çekilmesini sağlar. Bu sayede hem mide hem de sindirim sistemi için çok faydalı bir meyve olarak öne çıkmaktadır.

armut

3- Zencefil:

Mide için oldukça faydalı etkileri olan zencefil, sindirim sistemi organlarını da yatıştırmaktadır. Mide asidini dengelemekte, mide ekşimesine çok iyi gelmekte, bulantı ve kusma gibi sorunların iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır.

armut

4- Patates:

Haşlanarak tüketilen patates içeriğindeki lifler nedeniyle mideye ve sindirim sistemindeki diğer organlara iyi gelen bir yiyecektir. Çiğ patates suyu mide yanmasına karşı da etkilidir. Kızarmış patatesin mide ile pek de dost olduğunu söyleyemeyiz.

armut

5- Karnabahar:

Buharda pişirilen haşlanmış karnabaharın besleyiciliği çok kuvvetlidir. Bu tarzda hazırlanan karnabahar midedeki asidin dokulara zarar vermesini önler. Karnabaharda bulunan gefarnato adlı madde ülser ilaçlarının hammaddesidir. Dolayısıyla karnabahar, mide sağlığının korunmasını sağladığı gibi mide sorunlarının bertaraf edilmesine de katkı sağlamaktadır.

muz

6- Muz:

Mideyle dost olan meyvelerin başında gelmektedir. Midedeki yanma sorununun giderilmesinde birebirdir. Her öğün yemeğin ardından muz yediğinizde mideyi sakinleştirmektedir. Bundan başka mide hücrelerinin üretilmesinin yanı sıra enzim salgılanmasına da katkı sağlar.

muz

7- Lahana:

Çiğ olarak tüketilen lahana mide sağlığı açısından oldukça faydalı bir yiyecektir. Özellikle gastrit ve ülser gibi hastalıklarda doğal bir ilaç olarak fayda sağlar. Lahananın suyuna elma suyu eklenerek içildiğinde mide sağlığına çok iyi gelmektedir.

zeytinyagi

8- Zeytinyağı:

Özellikle çiğ tüketilen zeytinyağı mideye yararlı olduğu kadar bütün vücuda da fayda sağlamaktadır. Çiğ zeytinyağı tüketimi vücudun aldığı besinlerin midede kalma süresini en aza indirmektedir. Ayrıca yağların sindirilebilmesinde safra salgısını arttırmaktadır.

zeytinyagi

9- Baklagiller:

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller, midenin korunmasını sağlayan bioflavionid denen madde içermektedirler. Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan baklagiller, protein açısından da oldukça zengindirler. Dolayısıyla baklagiller midenin yanı sıra bütün vücut için faydalıdır.

maden-suyu

10- Maden suyu:

Doğal maden suları mide asidinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Maden suyu midede bulunan asitlerle etkileşimde bulunduğunda, mideye zararlı asitlerin etkisizleştirilmesini sağlamaktadır.

maden-suyu

11- Az yağlı yiyecekler:

Midesinde hazımsızlık sorunu olanların beslenmelerinde az yağlı yiyecekler mideyi yormamakta ve sindirime yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kızartmalar, çok yağlı süt ve et ürünleriyle birlikte baharatların kontrollü bir biçimde tüketilmeye özen gösterilmelidir.

ispanak

12- Ispanak:

C vitamini ve demir minerali bakımından oldukça zengin olan ıspanak, çiğ olarak, az pişmiş veya haşlanmış olarak tüketilirse mide sağlığına çok iyi gelmektedir.

ispanak

13- Meyan kökü:

Midenin korunmasında oldukça etkili bir gıdadır. Midedeki aşırı asidin birikmesini düşürmektedir. Bu sayede meyan kökü, mide asidinin aşırı aktifleşerek mide dokusuna zarar vermesini önlemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply