Mutsuz insanların mutsuz eden alışkanlıkları

mutsuz insan

Hepimizin çevresinde sürekli mutsuz olan insanlar vardır. Pek çoğumuz bu insanlardan uzak durmaya çalışırız. Çünkü, mutsuz insanlar bizi de mutsuzluğa sürükler. Aslında kendi düşünce ve davranışlarımızdan kaynaklı olarak meydana gelir. Uzmanlar, mutsuz insanların bazı alışkanlıklarının onları bu hale getirdiğini söylemektedirler. İşte, mutsuz insanların 7 alışkanlığı ;

Mükemmeli amaçlamak

Mükemmeli istemek bazı insanlarda çıtanın en üst düzeye gelmesine neden olur. Bu durumda olan insanlar kendilerine olan saygıyı kaybeder, yetersizlik duygusuna neden olur. Kişi kendini hiçbir zaman yeterli bulmaz. Bu alışkanlıktan vaz geçmek için;

Yeteri kadar çalışın. Mükemmeliyetçi olmak yaptığınız işin uzamasına ve bitmemesine neden olur.  Bu nedenle elinizden geldiğince yeterince çalışın.

Yapacağınız işler için bir bitiş tarihi belirleyin. Zaman eklemediğinizde mutlaka bir eksik bulup, süreyi uzatırsınız. Bu nedenle mutlaka bir bitiş tarihiniz olmalıdır.

Mükemmeliyetçi insanlar genelde bu dünyada geçerli olan mitlere ve hayallere sahip değildir. Bu olay ciddi zararlar verir. Bu nedenle hayallerinizden bir süreliğine uzak durun.

Negatif seslere kulak vermek

Etrafımızda olan negatif seslere ve olaylara kulak verdiğimizde mutsuzluk da beraberinde geliyor.  bu nedenle negatif seslerden uzak durmalıyız. Bu sesler ile hayatınızın büyük bölümünü mutsuz, korku ve tehlike ile geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu olaydan vazgeçmek için;

Negatif sesleri pozitif seslerle yer değiştirin.

Pozitif insanlarla, kitaplar, filmler ile daha fazla zaman geçirin. Sizi güldüren ve hayat hakkında düşündüren şeylerle ilgilenin.

Küçük adımlarla pozitifliğe adım atın yavaş yavaş alışkanlıklara dönüştürün.

Geçmiş ve gelecekte kısılmak

Geçmişte yaşanan çeşitli acıların, tartışmaların ve kaçan fırsatların sürekli hatırlanması ile,  gelecek kaygılarının sürekli olarak düşünülmesi sizi tabi ki mutsuz edecektir. Bu alışkanlıktan vaz geçmek için;

Geçmişten ders alın ve geleceğinizi bu dersler ile planlayın.

Şu anda yaptığınız şeye odaklanın ve yapmakta olduğunuz işlere odaklanın. Bu şekilde, dünya ile bağınızı kopartmazsınız.

Kendinizi ve hayatınızı başka insanlarla kıyaslamak

Kendinizi başka insanlarla kıyaslamaya başlamak öz saygıyı yitirmenizi sağlayarak, negatif duygulara yönelmenizi oluşturur. Bu alışkanlıktan vaz geçmek için;

Kendinizi kendinizle kıyaslayın.  Ne kadar büyüdüğünüzü, neler başardığınızı hedefe giden yolda ne aşama geçtiğinizi fark edin.

Diğer insanlara nazik olun. Başkalarını takdir edin.

Olumsuzluklara odaklanmak

Her olayın negatif yönünü görmek ve detaylara bakmak mutsuzluğu arttırır. Bu durumda tüm olayların negatif ve pozitif yönlerinin olduğuna inanmak sizi rahatlatır.  Küçük problemleri dert edip, sızlanmak yerine durumu düzeltmeye çalışın.

Hayatı sınırlamak

Başka insanlar ne düşünür diye korkularınız varsa kendinize çeşitli sınırlar koyuyorsunuz demektir. Yeni şeyler denemeye açık olun. Diğer insanların ne yaptığını konusunda çok da umursamadığını fark edin. Dışarıya odaklanın. İnsanları dinleyin ve onlara yardım ederek öz güveninizi arttırın.

Hayatı karmaşık hale getirmek

Hayatı karmaşık hale getirmeyin. Dikkatinizi bölmeyin, çok fazla eşya almayın, stres ve kaygıdan uzak durun, ilişkilerde zihninizde problem yaratmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply