Mide küçültme ameliyatı nedir, nasıl yapılır?

Mide küçültme ameliyatı nedir, nasıl yapılır: Tıpta ismi Morbid Obez olan aşırı şişmanlar, uygulanan diyetlerle asla kilo verememektedirler. Bu hastalar, obezitenin yarattığı tüm riskleri katıyla taşırlar. Kalp krizi, inme ve hayatı kaybetme gibi riskler çok fazla olduğundan, bu hastalara mide küçültme ameliyatı uygulanmaktadır. Hastalar, ameliyat sonrası kilo vererek, sağlıklarına kavuşurlar.

Mide küçültme ameliyatları kimlere yapılır?

Mide küçültme ameliyatları her şişman kişiye uygulanmaz. Bu durumda doktorun, vücut kitle endeksine bakması gerekir. Vücut kitle indeksi 35 ve 40’ın üzerinde olan kişilere, şeker ve tansiyon hastalarına, uykuda solunum durması yaşayanlara ve kan yağları yüksek olan kişilere bu ameliyat uygulanabilmektedir. Ameliyat olacak hastalar 20-50 yaş aralığındadır.

Mide küçültme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Mide küçültme ameliyatları üç türde yapılır. Burada doktor hastaya, ihtiyacı molan yöntemi uygulamaktadır. Bu ameliyatlar tüp mide, mide balonu ve mide kelepçesi yöntemleridir.

Tüp mide ameliyatı:

Midenin hacminin daraltılması ve bu sayede hastanın bir seferde fazla yemek yiyememesini sağlayan ameliyattır. Bu ameliyatla mide bir tüpe veya muza benzemektedir. Bugün en fazla uygulanan ameliyattır, çünkü ameliyatın riskleri çok azdır. Tüp mide ameliyatında mide hacmi küçüldüğü gibi, mide tarafından üretilen Ghrelin isimli kimyasalı (iştah sağlayan) üreten kısımda çıkarıldığından kilo verme işlemi kolaylaşır.

Her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatının da belirli riskleri vardır. Operasyonun bu konuda uzmanlaşmış bir operatör tarafından yapılması riskleri düşürür. Ameliyat sonrası karın zarı iltihabı, enfeksiyon ve apse oluşumu olabilir. Hastaya ameliyat sonrası renkli sıvılar verilir ve midede bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. %1 oranında kanama riski de mevcuttur. Tüm bunlara rağmen tüp mide ameliyatları bugün en güvenilir ameliyatlardır.

Mide balon ameliyatı:

Hızlı kilo vermesi gereken hastalara ve ameliyat korkusu olanlara uygulanan operasyon türüdür. Mide boş haldeyken endoskopi ile bir balon yerleştirilir ve ardından şişirilir. Hasta yemek yediğinde midede şişkinlik ve doygunluk hisseder. Bu sayede hızlı kilo verme gerçekleşir. Bu operasyondan yaklaşık 6 sonra balon çıkarılmalıdır. Bazı hastalarda yabancı bir cisim midede olduğundan sıkıntılar yaşanır. Bazı hastalarda şiddetli ağrılar oluşabilir.

Mide kelepçesi ameliyatı:

Mide ile yemek borusunun 4 cm. altına özel bantların sarılması işlemidir. Bu bantlar tamamen güvenlidir. İltihap, yaralanma ve zedeleme yapmaz. Bu bantlara kelepçe denilir. Kelepçenin üst kısmı dardır ve bu nedenle yemek yemeğe başlandığında hasta hemen doyar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply