Basur (Hemoroid) ameliyatsız ve ağrısız tedavi

Basur ( Hemoroid )’da ameliyatsız ve ağrısız tedavi

Hemoroid yani halk arasında Basur, kalın bağırsağın son kısmında olan toplardamarın ucunun genişlemesi ve makattan sarkmasına verilen isimdir. Mayasıl, basur olarak bilinen bu hastalıkta bazen şişen damarlar içeride veya makatın dış kısmındadır. Basur, kişinin hayatında sıkıntı yaratan bir hastalıktır bu nedenle tedavisi kısa sürede yapılmalıdır.

Hemoroid neden olur?

Kalıtımsal olarak aile içinde ilerleyebilen bir hastalıktır. Kabızlık, dışkılama alışkanlığı yanlışları, uzun süre tuvalette oturma, ıkınma, ayakta çalışma, uzun süre oturarak çalışma, obezite ve hamilelik başlıca hemoroid nedenleridir.

Hemoroid tipleri:

Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Dış hemoroid:

Makatın hemen dışındadır. Elle temas edildiğinde yumuşak et şeklindedir. İçerisinde olan kan pıhtılaşarak, otururken, dışkılarken ciddi ağrı yapabilir. Bu durumda içinde ki pıhtı boşaltılarak hasta rahatlatılır.

İç hemoroid:

Makatın hemen iç kısmındadırlar. Bazen kanama yapabilir, dışkılamada dışarıya çıkıp tekrar içeri girebilir.

Hemoroid belirtileri

Makatta şişlik, ağrı, yanma, kanama ve kaşıntı en sık görülen durumdur. Fakat bu belirtiler, aynı zamanda fissür, fistül, kanser, polip ve siğil belirtileridir. Bu nedenl0,e doktora gitmek ve teşhisi koydurmak gereklidir.

Hemoroidte ameliyatsız tedaviler:

Bu tedaviler son aşama yani 4. derece hemoroid’te bir etki yaratmamaktadır.

Skleroterapi : Makatın hemen dışında olan memelere yapılan ilaçla, onların büzüşmesi sağlanır.

Laser : Kanamalı olan hemoroidlere uygulanan laser uygulamasıdır.

Band ligasyon: Damar yumağının dibine dar bir lastik koyulur. Kan dolaşımı zamanla bozulur ve doku ölür ve düşer. İşlem ağrısız ve anestezi olmadan yapılır.

Surgitron: Ultrasonik sistemle hemoroid tedavisi yapılır.

Tüm bu işlemler ameliyat değildir ve ağrısızdır, anestezi uygulaması yapılmamaktadır. Uygulama yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürer. Uygulama sonrası komplikasyon yoktur. Klasik yapılan ameliyatlarda hasta uyanınca ve uzun süre ağrıları oluşur. Yukarıda yapılan yöntemlerde ağrı kesinlikle yoktur. Uygulama sonrası hemen işe dönülebilir. Ameliyatsız yapılan tedavilerde erken uygulama gereklidir. Çünkü hemoroid, son safaya geldiğinde bu tedavilerin bir faydası yoktur. Hemoroid tedavisinde önemli olan doğru tanı ve tedavinin başlamasıdır. Bu sayede hemoroidiniz olsa bile konforlu bir hayat yaşabilirsiniz. Bu nedenle, en ufak şikayette hemen ilgili bir uzman doktora başvuru yapılmalıdır.

Leave a Reply