Mide gazı nedenleri ve tedavisi


mide gazı

gazı için ne yapmak lazım, gazına iyi gelen şeyler, gazına neden olan etkenler ve tedavisi. gazı çok doğal bir durumdur. Hepimiz, sindirim yaparken veya yemek yerken, konuşurken bir miktar hava yutar ve gaz çıkarırız. Karbondioksit, oksijen, hidrojen, azot ve metan karışımı gaz  vücudumuz tarafından üretilir. İşte, mide gazı nedenleri ve tedavisi;

Mide gazı nedenleri


Sindirimde olan zorluklar yani hazımsızlık mide gazına neden olur. Tütün kullanmak, alkol almak, peptik ülser, gastrit, siroz, kaygı bozukluğu ve stres, safra yolu hastalıkları, pankreas sorunları, safra kesesi taşları, asit reflüsü, mide kanseri, pankreas kanseri ciddi karın ağrısı yapacak kadar gaz yapmaktadır.

Laktoz sindirim yapılamayan bir maddedir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz mide ve bağırsaklarda gaza neden olur. Çölyak, hastalarında ciddi gaz sorunları yaratır.


Helikobakter Pilori isimli bakteri, mide duvarında enfeksiyona neden olur. Ülser yaratan bu bakteri, gaz ile kendini belli eder.

Yulaf kepeği, lifli gıdalar, bakliyatlar, çok acı ve ekşi gıdalar, kızartmalar, soslar ve hazır gıdalar mide gazı yaparlar.

Hızlı yemek yemek ve yemek yerken konuşmak hava yutmanıza neden olur. Sakız çiğnemek, su içmek bile mide gazı yaratır. Hava alt sindirim yollarında toplanarak gaz oluşumuna neden olur.

Bazı gıdalar, gaza neden olur. Şekerler, gazlı içecekler, buğday, tahıllar, baklagiller, lifli gıdalar gaz oluşumuna neden olurlar.

Yapay gıdalar, mide gazı yaratır. Sakızlar, şekerli gıdalar, işlenmiş gıdalar, tatlandırıcılar gaz yaparlar.

Düzensiz beslenme, mide gazının en önemli sebebidir. Yatmadan önce yemek yemek, sabah kahvaltı yapmamak başlıca mide gazı nedenleridir.

Mide gazına ne iyi gelir?

Midede oluşan gaz genelde sıkışmıştır. Bu nedenle, 15-20 dakikalık yürüyüşlerle sıkışma açılır.

Sigara ve alkol kullanmamak, adaçayı, ıhlamur, nane çayı ve rezene kullanmak mide gazına iyi gelir. Ayakların yukarı aşağı çekilmesi egzersizi ile gaz yumuşatılır.

Genelde helikobakter pilori varsa, hemen antibiyotik kullanılmaya başlanır. Gastrit varsa, mide asidi düzenleyici ilaçlar kullanılır.

Asitli, acı ve ekşi yiyecekler tüketilmemelidir, yavaş ve uzun çiğneme yapılmalıdır, yemek yerken konuşulmamalıdır,  aşırı kilolar verilmeli ve spor yapılmalıdır,

Laktoz alerjiniz varsa, laktozdan uzak durulmalıdır, sakız çiğnenmemelidir(sakız çiğnenirken hava yutulur), karbonhidratlar az tüketilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. Mehmet AKIN 10 Ekim 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor