Metabolizmayı Hızlandırmak İçin 8 Etkili Yöntem


Metabolizmayı hızlandırma yolları 8 etkili yöntem

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin 8 Etkili Yöntem: istenildiği zaman normalden daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak herkesin arzusudur. Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız uygulamanız gereken bazı yöntemler var. İşte, metabolizmayı hızlandırma yolları için 8 etkili yöntem;

1- Kahvaltı öğününü sakın atlamayın:

Uyku sırasında vücudunuz enerjinizi korumak için metabolizmanızı yavaşlatmaktadır. İlk yediğiniz şey metabolizmanızı hızlandırır. Bu nedenle sağlam bir kahvaltı yapabilmek için, kompleks karbonhidratları yani yulaf ezmesi veya tam tahıllı ekmekleri, yumurta beyazı ve muz gibi besinleri içinde barındırmalıdır.


2- Her gün 5-6 öğün yemelisiniz:

Bunun anlamı çok daha fazla yemek değildir. Yalnızca sık aralıklarla yemektir. Vücudunuz, bu şekilde enerji kaynağının sabit kaldığını bilir ve sonra kullanmak üzere yağa dönüştürmeden yakar. Bu, metabolizmayı hızlandırma konusunda en önemli faktörlerden biridir.


3- Yediklerinizde değişikliğe gidin:

Daha sık aralıklarla yediklerinizin ne olduğu metabolizmanızı hızlandıracaktır. Şeker oranı yüksek olan gıdalar ile beslenmenizi yaparsanız kan şekeriniz yükselir ve vücut bunları yağ olarak depolar. Bu tür bir beslenmenin yerine daha çok tam tahıllı gıdaları, sebze ve meyveleri yemeye önem vermelisiniz. Yumurta beyazı ve beyaz et gibi proteinlerle, balıkta ve kuruyemişlerde bulunan sağlıklı yağları dengeleyerek metabolizmanızı hızlandırmanız mümkündür.

4- Yeşil çay tüketin:

Tüketeceğiniz yeşil çay muhteşem bir yağ yakma aracıdır. Yeşil çay üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki, metabolizmanın hızlanmasında çok olumlu etkileri vardır. Bundan dolayı da yeşil çay pek çok diyet hapında da görülebilmektedir.

5- Vitamin alın:

Vücut sağlığı açısından vitaminler çok önemlidir. B grubu vitaminlerin ve demir eksikliği sizin kendinizi sürekli yorgun hissetmenize yol açmaktadır. Sonuç olarak, yalnızca vitamin alımlarınıza dikkat ettiğinizde bile metabolizmanızı hızlandırmanız mümkündür.

6- Egzersiz yapın:

Birçok kişi egzersiz zaman ayırmıyor. Egzersiz yapmıyorsanız bunun için bir adım atmalı, kısa yürüyüşler yaparak başlamalısınız. Kalorileri yakmak ve metabolizmayı hızlandırmak için mutlaka hareket etmeniz aktif bir yaşama geçmeniz gerekmektedir.

7- Ara yoğunluklu antrenman yapın:

Buna interval antrenman da denmektedir. Bazı kişiler ağır kardiyo antrenmanları yapmaktadır, ancak bir müddet sonra kilo kaybı durmaktadır. Bunun sebebi metabolizmanın artık stabil olmasıdır. yeni duruma hızlı ve çabucak adapte olmaktadır. Bunu çözümlemek adına interval yani ara yoğunluklu antrenman yapabilirsiniz. Yani antrenmanlara düşük hızlarda başlayıp, sonra hızlanabilir, daha sonra da yavaşlayabilirsiniz. Bunu doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, metabolizmanızı hızlandırabilir ve kalorileri yeniden yakmaya başlayabilirsiniz.

8- Ağırlık antrenmanları yapın:

Fazla kas yaparsanız metabolizmanızı da hızlandırırsınız. Vücut yeni oluşacak kaslara mecburen katkı vermek durumundadır. Yeni kas üretebilmek için kadınlar, yeterli testesteronları olmamalarını dert etmemelidir. Metabolizmanızı daha hızlı yapmak için ağırlık antrenmanı yapmak kesinlikle şarttır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor