Menopoz nedir belirtileri nelerdir

menopoz nedir

nedir belirtileri nelerdir, kaç yaşında başlar işte tüm cevaplar bu yazıda. Menopoz, kadınlarda adet döneminin bitmesine verilen isimdir. Her kadın, doğuştan tüm hayatı boyunca kullanacağı yumurtalar ile doğar. Buna yumurta rezervi denilir. Kadınlarda 45-48 yaş sonrası bu rezerv azalır ve zamanla biter. Kadınlarda 12 ay boyunca adet görmemeye menopoz denilir. Bu doğal bir durumdur bir hastalık değildir. Tüm kadınlarda yaşanır. İşte, menopoz dönemi ;

nelerdir?

Adet kanamsında olan azalma veya hiç adet görmeme,

Ateş basması, terleme veya ani üşüme,

Uykusuzluk veya çok uyuma,

Depresyon, sinirli olma, agresiflik, anksiyete,

Vajinal kuruluk, ağrılı cinsellik,

Cinsel isteksizlik,

İdrar yapma sorunları,

Kemik erimesi olarak sayılabilir.

Menopozun başlıca belirtisi, adet kanamalarında olan azalmalaradır. Bu dönemde yumurtalık rezervi azalmış ve yumurtalıklardan salınan hormonlar yavaşlamıştır. Kadında hamile kalma zorlaşır ve östrojen hormonu azaldığından bazı problemler ortaya çıkar. Östrojen azalması beraberinde ateş basması, çarpıntı ve yüzde kızarmalar yapabilir. Bu belirtiler her menopozlu kadında görülecek diye bir durum değildir. Menopoz dönemine girdikçe bu belirtiler yavaşlar.

Bununla birlikte uyku kalitesi düşer ve sinirli olma hali gözlemlenir. Baş ağrıları, eklem ağrıları görülebilir. Bu dönemde cinsel ilişkide ağrı olması vajeni ıslatan sıvının azalması ile ortaya çıkar. Vajen esnekliğini kaybettiğinden ilişki sırasında yanma, tahriş ve kanamalar oluşabilir. Bu hastalara östrojen tedavisi verilerek durum hafifletilebilir.  Menopozun uzun dönem en büyük sorunu, kemik erimesi ve kalp damar hastalıklarıdır. Kemik erimesinin başlıca nedeni östrojende olan düşüştür.Menopoz belirtileri her kadında farklıdır. Bazı kadınlarda menopoz 10 yıl kadar sürebilir. Fakat, ortalama olarak 1-5 yıl arasında devam eder.

Menopozda hormon tedavisi nedir?

Menopoz ile ilgili çeşitli sorunları olan ve bunları yüksek derecede yaşayan kadınlarda hormon tedavisi uygulanabilir.  Fakat, menopoz sorunları olmayan kadınlara hormon tedavisi uygulanmaz. Uzmanlar, eski dönemlerde her kadına hormon tedavisi uygularken bugün sadece şikayeti olanlara uygulamaktadır.

Menopoz türleri nelerdir?

Doğal menopoz; hiçbir ilaç veya ameliyat olmadan kendiliğinden gelişen menopozdur.

Cerrahi menopoz; cerrahi menopoz, herhangi bir hastalık kaynaklı yumurtalıkların alınması ile oluşur. yumurtalıkları yerinde fakat rahmi alınan kadınlar menopoza girmezler. Rahmi alınan kadınlarda adet kanaması olmaz fakat, yumurtalıklar hormon üretimine devam eder.

İndüklenmiş menopoz; kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavisi gören kadınlarda yumurtalıklar hasar görür. Bu durumda menopoza girilir.

; 40 yaş öncesi adetlerin kesilmesine verilen isimdir.

Primenopoz; adet tam kesilmeden 3-5 yıl önce başlayan ve menopoz belirtilerinin yaşandığı döneme verilen isimdir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply