Maydanozun faydaları ve besin değerleri nedir

maydanozz

Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Çok eski dönemlerden bu yana , sağlıkta kullanılmıştır. İçeriğinde bol C ve A vitamini olan, kilo vermeye yardımcı, diüretik bir sebze olan maydanozun bilinmeyen faydaları hala araştırılıyor. İşte, maydanozun faydaları ve besin değerleri;

Maydanozun besin değeri

5 dal maydanoz sadece 2 kaloridir. 10 dal maydanoz günlük lifin %1’ini, A vitaminin %17’sini, C vitaminin %22’sini, demirin %4’nü karşılar. Günde 5 dal yiyerek günlük gereken K vitaminin tamamını karşılarsınız.

Maydanozun faydaları

Kanser

Maydanoz içinde bulunan bir temel yağ olan miristisin, tümör oluşumunu engellemektedir. Bu kimyasal, glutatyon s-transferaz enzimini, harekete geçirerek, kanser riskini düşürüyor. Özellikle akciğer kanserinde tümör oluşumuna engel oluyor.

Antioksidan

Maydanoz antioksidan bir sebzedir.  İçerisinde bulunan luteolin sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Luteolin, iltihap söktürücüde olduğundan, vücudu temizler. Maydanoz içinde olan A ve C vitaminleri ise diğer önemli antioksidanlardır.

Anti-enfamatuar (İltihap sökücü)

Luteolin, maydanozda bulunan iltihap sökücüdür. Düzenli alındığında eklem iltihabı gibi pek çok iltihaba iyi gelmektedir.

Sağlıklı bağışıklık sistemi

Maydanoz içinde bulunan A ve C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. C vitamini ayrıca kollajen üretir ve destek verir. Bu sayede, vücut yaraları iyileştirmede hız kazanır. Kırışıklıklar ve göz halkaları azalır. A vitamini, dokuları, göz retinasını, solunum, boşaltım sistemini kuvvetlendirir.

Kalp sağlığı

Düzenli olarak alınan maydanoz, kalp krizi, felç ve kalp hastalıklarından korur. Kan damarlarını tehdit eden, homosisteini maydanoz zararsız moleküllere çevirir.

K vitamini

Maydanoz içinde bol miktarda K vitamini bulunur. K vitamini, kemiklerin güçlenmesi, dokulara kalsiyum gitmesini engelleme, kalp hastalıkları, felç gibi riskleri azaltır.

Sindirime yardımcı

Maydanoz sindirimin rahat yapılmasını sağlar. Toksinleri ve iltihabı söker. Kök ve dalları eklemlerde olan iltihabı çözer. Gaz çıkartmaya yardımcıdır. Bağırsaklara hız verir ve boşaltım sistemini dengeler.

Kilo verme

Kilo verme programlarında düşük kalorili olması ve boşaltım sistemini hızlandırması için maydanoz özellikle önerilir.

Maydanozun diğer faydaları

Maydanoz ağız içinde oluşan kötü kokuları engeller,

Kolesterolü azaltmaya yardımcıdır,kulak enfeksiyonlarında çayı tüketilir, kadınlarda östrojen seviyesini dengeler, cilt kuruluğunun önüne geçer,

Böcek ısırıklarında kaşınma ve şişmeyi engeller, C vitamini sayesinde dişleri kuvvetlendirir, yorgunluk için maydanoz çayı rahatlıkla kullanılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply