Kürtaj Nedir, Kürtaj Tipleri ve Kürtaj Nasıl Yapılır

kürtaj

Kürtaj Nedir, Kürtaj Tipleri ve Kürtaj Nasıl Yapılır: Kürtaj, rahimde oluşan bebeğin alınmasına verilen isimdir. Aslında tıp dilinde rahimde olan materyalin boşaltılması demektir. Bunun nedeni, rahim içinden tanı amaçlı parça alınması, polip alınması gibi durumlarda kürtaj işlemi ile yapıldığındandır.

Dış gebelikte, rahim içi kanserlerde rahim içinden parça alınması gerekebilir. Fakat halk arasında kürtaj denildiğinde aklımıza sadece bebeğin alınması gelmektedir. Bebeğin kalp atışının durmasında, boş gebelikte ve üzüm gebeliğinde kürtaj işlemi uygulanır. Genelde kürtaj gebeliğin 5-8 haftaları arasında yapılır. Daha erken haftalarda içeride parça kalması riski taşımaktadır. Bazen 30-40’lı yaşlarda anormal kanamaları durdurmak amaçlı olarak kürtaj yapılabilir.

Kürtaj nedir?

Kürtaj, adet döneminden sonraki 10 hafta içinde embriyonun ve parçalarının rahmin içinden alınmasına verilen isimdir. Kürtaj yapılmadan önce, ultrasonografik inceleme ile büyüklüğü ve yerleştiği bölge incelenir.

Kürtaj tipleri:

Kürtaj, gebeliğin haftasına göre, cerrahi ve ilaç yolu ile yapılır. Bebekte anormallik olması ve anne sağlığı kaynaklı 10 hafta üzerinde olan bebekler de kürtaj uygulaması yapılır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj işlemi de risk taşır.

İlaç verilerek yapılan kürtaj (Medikal kürtaj):

İlaç verilerek yapılan kürtajda, ve kullanılır. Mifepristone, rahim iç tabakasının embriyonun yerleşmesine engel olmasını sağlar.  Misoprostol, rahmin kasılarak gebeliğin dışarıya atılmasını sağlar. Doktorunuz ilk muayenede, 3 adet mifepriston hapı verir, iki gün sonra rahim kasılması için misoprostol verilir. Her iki ilaçta ramimde kanama yapar. İlk görüşmeden 14 gün sonra ultrason incelemesi ile bebeğin düşüğün gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilir. Bu işlem ile %92-95 oranında başarı sağlanır.

İlaç ile kürtaj yapılamayan kadınlar:

Son adet gününden yaklaşık 49 gün geçenler, dış gebelik geçirenler, kronik adrenal yetmezliği olanlar, kan sulandırıcı kullananlar, kanama sorunu olanlar, kortizonlu ilaç kullananlar, alerjisi olanlar, kansızlığı olanlar, diyabet hastaları ilaçla kürtaj olamazlar.

Menstural aspirasyon:

Adet gecikmesinden sonraki 1-3 hafta içinde rahmin içinde olan gebelik enjektör ile çekilip alınmasına verilen isimdir.

Vakum kürtaj:

  1. gebelik haftasına kadar, rahim içeriği elektrikli bir pompa yardımı ile emilmesi işlemidir. İşlem öncesi enfeksiyona karşı antibiyotik uygulanır daha sonra rahim ağzına lokal anestezi verilir. Bazen genel anestezi yapılabilir. Toplam 5-10 dakikalık bir işlemdir. 30-45 dakika kadar dinlendikten sonra eve gidilir. Çeşitli ağrı kesici ve antibiyotik işlem sonrası kullanmanız gereken ilaçlardır.

Kürtaj işlemi nerede yapılır?

Kürtaj işleminin nerede yapılacağına, kullanılacak olan yöntem, gebeliğin büyüklüğü ve sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Erken gebelik haftalarında doktor muayenesinde olabilirken, ilerleyen gebelik haftalarında hastane ortamında olmalıdır.

Kürtaj işlemi riskleri:

Gebelik haftası küçük olanların riski çok daha azdır. Gebelik haftası büyük olanlarda risk artar.

İçerde parça kalması;

Çok nadir olarak, rahim içinde parça kalabilir. Bu durumda kürtaj sonrası kanama ve enfeksiyon oluşur. Bu durumda kürtaj işlemi tekrar yapılır.

Enfeksiyon ve kanama;

Kürtaj işlemi sonrası, bakterilerin rahim içine ulaşması ile oluşur. Kürtaj sonrası kanama olması normaldir. Fakat fazla kanama olursa hemen hastaneye gidilmelidir.

Rahimde hasar oluşması;

Rahimde olan delinme ve rahim ağzında yırtıkların olması kürtaj sırasında oluşabilir. Fakat bu durumlar 1000 kürtajda 1 defa ortaya çıkar.

Doğum kontrolü:

Kürtaj bir doğum kontrolü yöntemi değildir.

Doğum kontrol hapları, cilt altına yerleştirilen implantlar, hormon enjeksiyonlar, erkek kondomları, diyafram, vajinal sünger, kadın kondomu, sperm öldürücüler, rahim içi araçlar, tüplerin bağlanması başlıca doğum kontrol yöntemleridir.  Bu durumda doktorunuzdan mutlaka bilgi alınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply