Hamilelikte gribal enfeksiyona dikkat

gebelikte gripal enfeksiyon

Kış mevsiminin gelişiyle ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarında artış görülür. Bu durum özellikle hamilelikte anne ve bebek sağlığını da negatif etkilemektedir. Yazımızda sizlere, hamilelik döneminde grip ve ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Önlem alınmadığı taktirde zatürreye çevirebilir.

İnfluenza virüsünün etken olduğu grip, bulaşıcı bir üst solunum yolu hastalığıdır. Ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, solunum güçlüğü, burunda akıntı, boğaz ve baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, iştahsızlık  gibi belirtileri olan grip, önlem alınmadığı zaman yani tedaviye başlanmadığında zatürreye varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Grip şiddetli olursa erken doğumu tetikleyebilir.

Gebelikte değişime uğrayan bağışıklık sistemi, dolaşım sistemi ve solunum sistemi grib kaynaklı yan etkilerin artmasına sebep olabilmektedir. Doğuma çok yakın bir dönemde gribe yakalanan anne adayının, bu hastalığı bebeğe bulaştırma olasılığı çok yüksektir. Gebelik döneminde gribal enfeksiyon geçirildiğinde bu hastalık bebeğe bulaşmaz. Fakat enfeksiyonun şiddeti, ğeşinden gelişebilecek zatürre ve yüksek ateş durumu nedeniyle erken doğum tetiklenebilmektedir.

Grip aşısı hamileliğin 3. ayından sonra yaptırılabilir.

Grip aşısı gebelik döneminde ya da emzirme döneminde yaptırılabilir ve bu sayede grip hastalığı önlenebilir. Grip aşısının hamileliğin 3. ayından sonra yaptırılması önerilmektedir. Gribe yakalanan anne adaylarının doktora danışmadan ilaç kullanmaları sakıncalıdır ve mutlaka doktor kontrolünde ilaç alınmalıdır.

Gripten korunmak tedavide daha önemlidir.

Gripten korunmak için kapalı yerlerden uzak durulmalı, yaşanılan ortam sıklıkla havalandırılmalı, eller sürekli temiz tutulmalıdır. Uyulması gereken bu kurallar sayesinde gribal enfeksiyon riski azaltılabilir, kış aylarını rahat ve hastalıksız geçirebilirsiniz. Grip tedavisinde en etkili yöntem dinlenmektir. Vücudun dinlendirilmesi, bol vitaminli sebze ve meyvelerin tüketilmesi, bol miktarda sıvı alımı hastalığın önlenmesinde önemli rol oynar.

Gebelikte gripten korunmak hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Anne adayları bu dönemde kendilerine çok daha fazla dikkat etmeli, bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve mineralleri karşılamalıdır. Kış aylarında yaşanabilecek her türlü enfeksiyondan korunmak için anne adayları iki kat daha fazla özen göstermelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply