Kürtaj sonrası hamile kalınır mı?


kürtaj sonrası gebelik olur mu

Kürtajdan sonra hamile kalınır mı?  Kürtaj sonrası hamile kalma konusunu sizin için derledik. Kürtaj olan kadınların merak ettiği sorulardan biri de kürtaj sonrası hamile kalınır mı? sorusudur. Yazımızda bu sorunun cevabı ve merak edilen diğer bilgilere yer vereceğiz.

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmak için birkaç ayın geçirilmesi yeterli olmaktadır. Yine de kürtaj olduktan 1 ay kadar sonra hamile kalan kadınlar da görülebilmektedir. Bu durumun anne adayı açısından ve bebek açısından herhangi bir zararı yoktur.

Kürtajdan sonraki ilk adet görme genellikle yaklaşık 30-45 gün sonra gerçekleşmektedir. Dolayısıyla adet görememe kürtaja bağlı sıradan bir durum olabildiği gibi, gebelik de oluşabilir. Kürtaj operasyonundan yaklaşık 20 gün sonra yumurtlama yeniden olmaktadır. Bu nedenle, kürtajdan sonra hamile kalmamak için 15-25’inci günler arasında korunmasız ilişkiye girilmemelidir. Kürtaj olduktan 45 gün kadar sonra adet kanaması olmazsa doktora görünmekte fayda vardır.


Kürtaj sonrasında kanama:

10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj olduktan sonra ilk 7 gün damlama biçiminde kanama yaşanabilir. Yaşanan bu kanama pıhtılı ve parçalı oluyorsa doktora danışmakta fayda var. Kürtaj sonrası bazen kanama yaşamaz, ancak 4-5 gün devam eden lekelenmeler olabilir. Bu dönemden itibaren 35 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Kürtajdan 45 gün geçtiği halde adet kanaması olmazsa doktora gidilmelidir.


Kürtaj sonrası parçalar:

Kürtajdan itibaren günlük parçalı ve pıhtılı kanamanın yaşanması, bu kanamanın da bir haftadan uzun sürmesi içeride atıkların kaldığı anlamına gelir. Yeniden doktora gidilerek kanamanın durması için gerekiyorsa kürtaj tekrarlanır.

Kürtaj sonrası hamileliğin devam etmesi:

Kürtaj sonrası ultrason kontrolü yapılarak hamilelik ve eklerinin çıkarıldığı kesinleştirilmelidir. Ultrason kontrolü yapılmazsa, 3-4 hafta gibi yeni gebeliklerde doktor tarafından yanlışlık yapılmış olabilir ve gebelik durumuyla karşılaşılabilir.

Kürtaj sonrası adet gecikmesi:

Haftası ilerlemiş gebeliklerin kürtaj uygulamalarından sonra 2 aya kadar adet kanaması olmayabilir. Kürtaj sırasında rahim iç bezlerinin aşırı kazınması nedeniyle hiç adet kanaması olmayabilir. Bu durumda 45 günlük sürede olmazsa doktora gitmek gerekir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki durumu:

Kürtaj yapıldıktan itibaren 10 gün süre ile cinsel ilişkiye girilmesi yasaklanır. 15-25’inci günler arasında cinsel ilişki olabilir ancak gebelik oluşmaması için koruma sağlanmalıdır.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Yapılan kürtaj uygulaması teknik açıdan temiz ve dokulara saygılı şekilde yapıldıysa kısırlık riski yoktur. 10 haftadan küçük hamileliklerin kürtajlarında vakum kürtaj uygulanmaktadır ve kısırlık riski bulunmaz. Bu risk 10 haftadan büyük hamileliklerde az da olsa vardır.

Kürtaj sonrası gebelikte düşük riski var mı?

Kürtaj 10 haftadan küçük gebelikte yapılmış, genişletme operasyonu nazik ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmişse düşük riski bulunmamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor