Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır

koltuk altı ağrısı

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır: Koltuk ağrısı nedeni genelde önemsizdir. Fakat,  koltuk altında ağrı uzun süre devam ediyorsa ağrı yanında şişlik ya da kitle varsa hemen bir doktora görünülmelidir. Çünkü, meme kanseri olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlar başlamış olabilir. Kistler, enfeksiyonlar, meme kanseri, lenf bezleri ve sinirlerde sorun olabilir. İşte, koltuk altı ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Koltuk altı ağrısı nedenleri

Enfeksiyon

Koltuk altı ağrısının başlıca nedeni enfeksiyondur. Koltuk altında olan bakteriler zamanla enfeksiyon daha sonra iltihaplara neden olabilir. Aşırı terleme, tıraş olurken cildin tahriş olması, hijyen eksikliği, yüksek sıcakta kalmak koltuk altında enfeksiyon ve ağrıya neden olur.

Lenf bezi şişmesi

Göğüs etrafında ya da koltuk altında olan lenf bezlerinde şişmeler oluşursa, kol altında ağrılar oluşur. enfeksiyon kaynaklı olan bu durum, koltuk ağrısının başlıca nedenidir.

Kas kasılması

Kasılan kas, koltuk altında şiddetli ağrı yaratır. Ağır kaldırmak, zorlanmak buna neden olabilir.

Kol sinirlerinde hasar

Kolda bazı sinirlerde oluşan hasar, omuz ve boyun çevresinden geçen sinirleri etkiler ve koltuk altında şiddetli ağrılara neden olur. Spor yaparken karşımıza çıkan bu durum, karıncalanma, uyuşma ve kol kaslarında hareketlerde yavaşlamaya neden olur.

Kist

Deri altında oluşan içi su ve sıvı dolu keselerdir. Koltuk altı nemli, karanlık olduğundan kist oluşumuna yatkındır. Kistler büyürlerse koltuk altında ağrılara neden olurlar. Bazen kistin içinde oluşan enfeksiyonun alınması ve kurutulması gerekebilir.

Meme kanseri

Meme kanseri koltuk altı ile meme arasında ele gelen şişlikle kendini belli eder. Yumru aniden ortaya çıkarsa hemen doktora danışılmalıdır.

Lenfoma

Beyaz kan hücrelerinde meydana gelen kanser, koldan aşağıya parmaklara kadar ağrı yapar. Sol kol altı ağrısı bu nedenle hemen doktora danışılması gereken bir ağrıdır.

Bağ doku bozulması

Kollar esnetildiğinde koltuk altında olan ağrı ile kendini belli eder.

Koltuk Altı Ağrısı Diğer nedenler

AIDS, suçiçeği, tifo, kızamık gibi enfeksiyonlarda koltuk altı ağrısı oluşur. omuz çıkması, kalbe yeterince kan gitmemesi, toplardamarda pıhtı, hipertiroidi, zona koltuk altı ağrısı yapar.

Koltuk altı ağrısı tedavisi

Koltuk altı ağrısı mantar, virüs, bakteri kaynaklıysa antibiyotik ve mantar ilaçları kullanılır.

Pamuklu kumaşı ıslatıp, 5-10 dakika sıcak kompres yapılır veya 10 -15 dakika kadar soğuk kompres yapılır.

İltihap sökücü ağrı kesiciler kullanılabilir. Kas kasılması varsa kas gevşetici kullanılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply